Žilinka opäť žiada belgické orgány o informácie o konaní vo veci úmrtia Jozefa Chovanca, na prvý list nikto nereagoval

0

11.7.2023 (SITA.sk) – Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v piatok 7. júla opätovne požiadal generálnu prokurátorku pri Odvolacom súde v belgickom meste Mons o poskytnutie informácie o aktuálnom stave trestného konania vo veci smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ako aj o zaslanie konečného rozhodnutia, ak bolo konanie medzičasom skončené.

Informovala o tom hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová. Keďže belgické orgány na prvý Žilinkov list z 23. januára doposiaľ nereagovali, generálny prokurátor podľa hovorkyne zaslal ďalšiu žiadosť.

„V rámci zákonných oprávnení a možností, plne rešpektujúc postavenie orgánov iného konajúceho štátu Európskej únie, urobí generálny prokurátor SR všetko pre náležité objasnenie dôvodov a spôsobu úmrtia slovenského občana,” povedala Drobová.

Smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku v Charleroi, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol v auguste 2020 informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku
Zdroj: SITA.sk – Žilinka opäť žiada belgické orgány o informácie o konaní vo veci úmrtia Jozefa Chovanca, na prvý list nikto nereagoval © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -