Prezident Erdoğan podporil členstvo Ukrajiny v NATO, pracuje aj na predĺžení čiernomorskej obilnej dohody

0

10.7.2023 (SITA.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podporil členstvo Ukrajiny v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý pricestoval do Turecka, turecký líder povedal, že „niet pochýb o tom, že si Ukrajina zaslúži členstvo v NATO“.

Predĺženie čiernomorskej obilnej dohody

Jeho podpora pre Ukrajinu pritom prišla v čase, keď Turecko zdržiava ratifikáciu švédskeho členstva v obrannej aliancii. Švédsko podľa Ankary nerobí dosť proti kurdským militantom a ďalším skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre bezpečnosť Turecka.

Erdoğan tiež na konferencii povedal, že Turecko pracuje na predĺžení čiernomorskej obilnej dohody, ktorú medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovalo spolu s Organizáciou Spojených národov. Jej platnosť vyprší 17. júla a Rusko sa dosiaľ zdráha predĺžiť ju, pričom tvrdí, že čelí prekážkam v jeho exporte potravín a hnojív.

Turecko vo funkcii sprostredkovateľa

Zelenskyj zase obvinil Rusko, že bráni pohybu lodí. „Rusko sa správa, ako keby vlastnilo celé Čierne more, ako keby tam bolo vlastníkom,“ povedal novinárom. Turecký prezident zároveň vyhlásil, že ruský vodca Vladimir Putin v auguste navštívi Turecko.

Erdoğan dúfa, že vtedy prediskutujú obnovenie spomenutej rusko-ukrajinskej obilnej dohody aj možnú výmenu zajatcov. Turecko si udržiava úzke vzťahy s Ukrajinou a Ruskom, ktoré využíva na to, aby pôsobilo ako sprostredkovateľ medzi nimi.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Turecký prezident, ukrajinské členstvo v NATO, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Prezident Erdoğan podporil členstvo Ukrajiny v NATO, pracuje aj na predĺžení čiernomorskej obilnej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -