Putin cestuje po krajine v luxusnom vlaku, užíva si parné kúpele i ruskú televíziu 

0

8.7.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca využíva na cestovanie, predovšetkým v rámci svojej krajiny, luxusný opancierovaný vlak v hodnote takmer sedem miliárd rubľov. Vagóny poskytujú šéfovi Kremľa nadštandardný komfort. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na The Dossier Center, ktoré spolupracovalo s viacerými západnými médiami.

Miliardový prostriedok

Vedenie ruských železníc a desiatky dôstojníkov z Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) majú na starosti špeciálny vlak Vladimira Putina. Nové vagóny pre vlak zhotovili už počas Putinovho prvého obdobia vo funkcii prezidenta. Vlak stál najmenej 6,8 miliardy rubľov z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Putinovi slúži dovedna údajne až 22 vagónov, z ktorých osem vyrobili ešte v sovietskych časoch a zvyšok od roku 2004. Nie všetky vozne sa používajú súčasne. O vlak sa denne starajú desiatky dôstojníkov FSB, ktorí sú zodpovední za ochranu a špeciálnu komunikáciu prezidenta.

Kúpele, salón či posilňovňa

Putin má vo vlaku k dispozícii parné kúpele, posilňovňu, kozmetický salón, bar či kino. Nainštalovali doň i moderné lekárske vybavenie. Spomenutý kozmetický salón i ďalšie miesta vo vlaku sú údajne chránené pred odpočúvaním pomocou nainštalovaných hardvérových zariadení, ktoré zabraňujú úniku akustických informácií.

Povinnou požiadavkou pri príprave vozňov na prevádzku je dostupnosť ruskej štátnej televízie, ktorej vysielanie nesmie byť prerušované ani vo chvíľach, keď vlak prechádza oblasťami, kde nemusí byť signál. V súčasnosti vraj spoločnosť Tsirkon Service zhotovuje pre Putina „vozeň s multimediálnym centrom“, druhý športovo-rekreačný vozeň a ďalšie dva luxusné vozne.

Viac k témam: Ruské železnice, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vlak
Zdroj: SITA.sk – Putin cestuje po krajine v luxusnom vlaku, užíva si parné kúpele i ruskú televíziu  © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -