Kde zmizol Prigožin? Podľa Lukašenka v Bielorusku nie je, ale ponuka stále platí

0

8.7.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 6. júla, 14:57

Líder ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin nie je v Bielorusku, potvrdil tamojší vodca Alexander Lukašenko. Strojca nedávnej krátkej vzbury wagnerovcov by podľa neho mohol byť v Petrohrade alebo v Moskve, ale určite nie je na bieloruskom území. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Ponuka pre wagnerovcov stále platí

Súčasťou dohody, ktorú sprostredkoval Lukašenko a ukončila postup wagnerovcov na Moskvu, je, že Prigožin odíde do Bieloruska, pripomína Sky News. V ostatných týždňoch sa špekuluje o tom, kde by sa Prigožin mohol nachádzať, keďže od vzbury ho nebolo vidno na verejnosti.

Lukašenko sa vyjadril aj na margo celej Wagnerovej skupiny, pre ktorú ponuka na usadenie sa v Bielorusku podľa neho stále platí.

Podľa mojich informácií z rána bojovníci Wagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti sú v ich táboroch. V stálych táboroch, kde sú od ich stiahnutia sa z frontu na zotavenie sa,“ povedal bieloruský prezident.

Lukašenko zároveň uviedol, že sa neobáva, že by sa wagnerovci obrátili proti Bielorusku. Namiesto toho by ich podľa jeho slov mohli použiť na obranu krajiny.

Kremeľ sa k tomu nechce vyjadrovať

Kremeľ sa však odmietol vyjadriť k správam o tom, že líder ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Prigožin je v Petrohrade. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa otázku spravodajského portálu CNN, či vedia o tom, kde sa nachádza Prigožin, reagoval, že sa k tomu „teraz nebude vyjadrovať“.

Peskov sa k Prigožinovi odmietol vyjadriť aj neskôr počas konferenčného hovoru s novinármi. Na otázku, či Kremeľ vie, kde sa nachádza, hovorca konštatoval, že nesledujú jeho pohyb, pričom na to nemajú schopnosti ani záujem.

Peskov však podľa CNN potvrdil nadchádzajúce rokovania medzi ruským vodcom Vladimirom Putinom a Lukašenkom, no neuviedol, či budú diskutovať aj o wagnerovcoch alebo Prigožinovi.

„V tejto chvíli nemôžem povedať, čo bude na programe týchto rozhovorov, keďže ešte nebol určený ani presný termín,“ vyjadril sa. Potvrdil tiež, že Prigožinovo presídlenie do Bieloruska, o ktorom sa hovorilo ako o súčasti dohody pri ukončení vzbury wagnerovcov, bolo jednou z podmienok, na ktorých sa dohodli Putin a Lukašenko.

Viac k témam: Bieloruský prezident, rusko-ukrajinský konflikt, šéf wagnerovej skupiny, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Kde zmizol Prigožin? Podľa Lukašenka v Bielorusku nie je, ale ponuka stále platí © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -