Asanácia bytovky v Pečovskej Novej Vsi prebehla úspešne, „prilepenú“ kaplnku sa podarilo zachrániť (foto)

0

5.7.2023 (SITA.sk) – Obec Pečovská Nová Ves (okres Sabinov) počas uplynulého týždňa zbúrala bytovku na Rómskej ulici, pre ktorej havarijný stav starosta obce v apríli vyhlásil mimoriadnu situáciu. Popri sanácii havarijného stavu bytovky sa obci podarilo zachrániť kaplnku sv. Márie Goretti, ktorá bola bočnými stenami pripojená k obvodovým múrom bytového domu určeného na asanáciu.

Práce realizovala spoločnosť Ekoprim, s.r.o. Prešov a stáli 13-tisíc eur. Súčasťou je aj recyklácia stavebnej sute a odvoz materiálu na medziskládku. Ďalšie náklady si vyžiada sanácia kaplnky.

Mimoriadna situácia

Mimoriadnu situáciu vyhlásil starosta obce 11. apríla na základe záverov statického posúdenia bytového domu, podľa ktorého bola nutná jeho okamžitá asanácia. Z bytovky museli následne evakuovať jej obyvateľov a začať s prípravou búrania budovy. Ako agentúru SITA informoval starosta obce Jaroslav Dujava, samotné práce začali na základe búracieho povolenia v piatok 23. júna a po týždni sa podarilo odstrániť aj poslednú stenu, ktorá bola v dotyku s kaplnkou, ktorú chcela obec zachovať.

Podľa pokynu statika sme museli stabilizovať kaplnku. Postup spočíval v tom, že sme museli v časti okolo základov bytového domu vybúrať priestor na základ kaplnky a následne na to sme stavali zadnú stenu, ktorá doposiaľ chýbala,“ uviedol Dujava. Nasledovalo odpílenie bočných múrov kaplnky od obvodových múrov bytového domu a sanácia zničenej bytovky.

Pokračuje teraz recyklácia materiálu a dokončenie sanácie základov a posledných častí bytového domu. Po dokončení prác zruším mimoriadnu situáciu,“ dodal pre SITA starosta obce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pôvodne dočasná stavba

Prístavbu modlitebne k bytovke postavili pred 28 rokmi. Slávnostne otvorená a zasvätená sv. Márii Goretti bola 8. septembra 1995. Išlo o dočasnú stavbu, ktorá mala byť do 15 rokov odstránená a miesto jej umiestnenia vrátené do pôvodného stavu, respektíve malo byť požiadané o predĺženie stavebného povolenia.

V roku 2018 sme zistili tento patový stav k danej stavbe a stavbu a pozemok pod ňou sme spoločne so správcom farnosti sv. Ondreja natrvalo zlegalizovali. Aj keď stavebníkom oficiálne nebola obec, cítili sme zodpovednosť a povinnosť napraviť túto nešťastnú situáciu,“ vysvetlil starosta, ktorého teší, že kaplnku sa pri sanácii bytového domu podarilo nepoškodenú zachovať aj pre ďalšie generácie. Náklady na stabilizáciu a rekonštrukciu kaplnky odhadol na ďalších 13- až 15-tisíc eur.

Náhradné bývanie

Zbúraný bytový dom s 12-timi bytmi mala obec zaevidovaný od mája 1991. Jeho vtedajšia nadobúdacia cena bola necelých 78-tisíc vtedajších korún. Pred rozhodnutím o evakuácii jeho obyvateľov v nej oficiálne bývali štyri rodiny s 27 členmi, ktorým obec zabezpečila náhradné bývanie kúpou obytných unimobuniek.

Obec na to vyčlenila 25-tisíc eur, ďalšie financie si vyžiadali zemné práce. Obec požiada aj o refundáciu časti nákladov. Náhradné bývanie sa obci podarilo vyriešiť v priebehu jedného dňa. Ďalší obyvatelia bytovky, ktorí obývali priestory nelegálne, museli situáciu riešiť svojpomocne.

Majetkovoprávne vysporiadanie

Ako dodal starosta, v danej lokalite aktuálne realizujú projekt zameraný na majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod objektami marginalizovaných rómskych komunít.

V rámci tohto projektu veríme, že do konca tohto roka budú vysporiadané pozemky, kde plánujeme v tomto území výstavbu bývania. V časti, kde bol odstránený ‚vybývaný‘ dom, rátame s vybudovaním elokovaného pracoviska Základnej školy v Pečovskej Novej Vsi. Je to ale dlhá cesta, musíme splniť viaceré kritériá,“ doplnil Dujava.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Sanácia kaplnky v Pečovskej Novej Vsi (fotografie)

Viac k témam: asanácia, Kaplnka sv. Márie Goretti, Rekonštrukcia, sanácia kaplnky, starosta obce, vysporiadanie majetkov
Zdroj: SITA.sk – Asanácia bytovky v Pečovskej Novej Vsi prebehla úspešne, „prilepenú“ kaplnku sa podarilo zachrániť (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -