Hygienici skontrolovali kvalitu vody na kúpaliskách a prírodných vodných plochách. Ktoré nevyhoveli?

0

2.7.2023 (SITA.sk) – V 26. týždni uviedli do prevádzky ďalšie umelé a prírodné kúpaliská. Povolenie na prevádzku malo koncom 26. týždňa 102 umelých kúpalísk a 298 bazénov.

Nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie zistili v bazénoch na Kúpalisku Miraj, Biokúpalisku Snina, Letnom kúpalisku Dúha Partizánske, Termálnom kúpalisku Chalmová a Termálnom kúpalisku Topoľníky.

Vzorky odoberú opäť

Ako ďalej v tlačovej správe informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, na kúpaliskách boli nariadené opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality vody v bazéne.

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe ostatných laboratórnych výsledkov vzorky vody odobraté v lokalite Laborec Humenné.

„Výsledky laboratórnych analýz preukázali prekročenie medznej hodnoty ukazovateľov Escherichia coli a črevné enterokoky,” informoval Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Ako pokračoval, na kúpanie nie je vhodná ani voda na prírodnej vodnej ploche Vodná nádrž Veľké Uherce z dôvodu prekročenia medznej hodnoty ukazovateľa črevné enterokoky. Zároveň bola zistená znížená priehľadnosť na Vodnej nádrži Duchonka.

Ružiná a Opatová bez kúpania

Výsledky odberov vzoriek vôd zatiaľ nie sú dostupné z prírodných vodných plôch – Vajnorské jazero, Hlboké jazero, Ivanka pri Dunaji, Palcmanská Maša, Lipovina – Bátovce, Vodná nádrž Prusy, Štrkovisko Horná Streda, Vodná nádrž Brezová pod Bradlom, Vodné dielo Kráľová – Kaskády, Bagrovisko Tomášikovo, Bagrovisko Čierna voda, Šintavské bane, Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište.

V mesiaci júl sú naplánované odbery v Kuchajde, Čunove, Rusovce-Candell, Veľkom Draždiaku, plaveckom Štvrtku, Malých Levároch, Hlbokom jazere, Nových Košariskách, Krpáčovo-jazero, Belianskom jazere, Evičkinom jazere, Klingeri, Kopaniciach či Šulianskom jazere.

Počas tohtoročnej kúpacej sezóny nebude na kúpanie využívaná Vodná nádrž Ružiná z dôvodu napúšťania nádrže a Vodná nádrž Opatová z dôvodu vypustenia vody z nádrže.

Viac k témam: Kúpaliská, Kvalita vody
Zdroj: SITA.sk – Hygienici skontrolovali kvalitu vody na kúpaliskách a prírodných vodných plochách. Ktoré nevyhoveli? © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -