Manipulácie volieb sa najviac obávajú voliči SNS, Republiky a Smeru

0

1.7.2023 (SITA.sk) –
Zmanipulovania septembrových predčasných parlamentných volieb sa obáva 36,2 percenta obyvateľov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ.

Prieskum bol realizovaný 6. až 9. júna na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Naopak, 58,6 percenta účastníkov prieskumu obavy zo zmanipulovania volieb nemá. Viac ako päť percent opýtaných na otázku

„Obávate sa zmanipulovania parlamentných volieb v septembri 2023?” nechcelo, alebo nevedelo odpovedať. V porovnaní s aprílom tohto roka poklesol podiel respondentov, ktorí sa obávajú zmanipulovania volieb o 4,9 percenta.

Voliči Progresívneho Slovenska sú pokojní

Výrazne nadpriemerne sa manipulácie volieb obáva voličstvo hnutia Republika, Slovenskej národnej strany (SNS) a strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD).

V prípade Republiky ide o viac ako 74 percent jej elektorátu. Medzi voličmi SNS vyjadrilo túto obavu 65,5 percenta z nich a zmanipulovania volieb sa obáva aj 54,2 voličstva strany Smer-SD. Naopak, najmenej sa manipulovania volieb obáva elektorát hnutia Progresívne Slovensko (PS), ide o 12,4 percenta.

Nasleduje strana Sloboda a Solidarita (SaS), kde má obavu zo zmanipulovania volieb necelých 19 percent jej voličstva a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), kde tieto obavy vyjadrila pätina jeho voličov.

Najväčšie obavy v Banskobystrickom kraji

Zmanipulovania parlamentných volieb sa väčšmi obávajú ženy, a to bezmála 41 percent, v porovnaní s 31,2 percentami mužov. Nadpriemerne často majú tieto obavy i ľudia vo vekovej kategórii 50 až 65 rokov, kde túto odpoveď uviedlo 38,3 percenta respondentov.

Naopak, najmenej sa zmanipulovania volieb obávajú respondenti vo veku od 34 do 49 rokov, a to 34,5 percenta z nich. Z hľadiska vzdelania majú túto obavu najmenej ľudia s vysokoškolským vzdelaním, ide o 29,6 percenta z nich.

Nadpriemerne často sa manipulácie volieb obávajú ľudia so vzdelaním bez maturity, je to viac ako 43 percent z nich. Manipulácie volieb sa najviac obáva obyvateľstvo Banskobystrického kraja, kde má túto obavu bezmála 44 percent obyvateľov. Najmenšie obavy majú obyvatelia Trnavského kraja, kde sa manipulácie volieb obáva čosi vyše 30 percent.

Obavy zo zmanipulovania volieb boli medzi respondentmi slovenskej a maďarskej národnosti na úrovni priemeru, kladnú odpoveď uviedlo 36,5 percenta opýtaných slovenskej národnosti a 36 percent účastníkov prieskumu maďarskej národnosti.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk – Manipulácie volieb sa najviac obávajú voliči SNS, Republiky a Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -