Poľskí turisti uviazli vo Vysokých Tatrách, záchranári museli požiadať aj Letku Ministerstva vnútra (video+foto)

0

29.6.2023 (SITA.sk) – Horskí záchranári v utorok vo Vysokých Tatrách pomáhali trom uviaznutým poľským turistom, matke s deťmi vo veku 14 a 18 rokov. Pod Sedlom Prielom sa dostali na snehové polia a neboli schopní pokračovať ďalej, dôvodom bola chýbajúca nutná výstroj. Ako po zásahu informovala Horská záchranná služba (HZS), o súčinnosť bola požiadaná aj Letka Ministerstva vnútra.

Nepriaznivé počasie

Záchrannú akciu komplikovalo nepriaznivé počasie, kvôli ktorému boli záchranári vysadení pomocou palubného navijaka pri Zbojníckej chate, odkiaľ pokračovali pozemne k uviaznutej skupine. Po príchode na miesto uviaznutých turistov zaistili a pripravili na prechod exponovanejšími časťami.

Veľmi zlé poveternostné podmienky neumožnili ich evakuáciu za pomoci vrtuľníka. Spoločne preto zišli až na Zbojnícku chatu, kde napokon turisti na vlastnú žiadosť zostali.

Snehové polia

Horská záchranná služba už v minulosti upozornila, že aj napriek začatej letnej turistickej sezóny sa ešte v polohách nad 2-tisíc metrov nad morom v Tatrách vyskytujú snehové polia. To sa týka aj lokalít nad najnavštevovanejšími chatami, ako je Téryho či Zbojnícka chata, ale aj vysokohorských sediel.

„Zrána a v miestach v tieni sú tieto polia tvrdé ako betón. Odporúčame mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri pohybe,“ pripomínajú horskí záchranári na svojej internetovej stránke.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/06/video-whatsapp-2023-06-27-o-17.34.04.mp4

Viac k témam: Horskí záchranári, Vysoké Tatry
Zdroj: SITA.sk – Poľskí turisti uviazli vo Vysokých Tatrách, záchranári museli požiadať aj Letku Ministerstva vnútra (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -