Putin pochválil ruské jednotky, lebo vzbura wagnerovcov mohla vyústiť do občianskej vojny

0

29.6.2023 (SITA.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že bezpečnostné sily cez víkend „v podstate zabránili občianskej vojne“, keď čelili vzbure wagnerovcov.

Jednota a odvaha ruských zložiek

Šéf Kremľa rečnil pred jednotkami, ktoré sa zúčastnili na obrannom úsilí proti žoldnierom Wagnerovej skupiny, ktorí v sobotu postupovali na Moskvu.

„V ťažkej situácii ste konali jasne, koordinovane, skutkom ste preukázali svoju lojalitu k ruskému ľudu a vojenskej prísahe, prejavili ste zodpovednosť za osud vlasti a jej budúcnosť,“ cituje Putina spravodajský portál CNN.

Zabránili občianskej vojne

Putin, snažiac sa ukázať jednotu a odvahu ruských zložiek, povedal, že armáda počas povstania nemusela presúvať svoje jednotky z frontovej línie, priznal však straty. Zároveň vyzval prítomných, aby držali minútu ticha za pilotov, ktorí padli počas bojov s wagnerovcami. Civilisti podľa neho však v sobotu neprišli o život.

„Bránili ste ústavu, životy a slobodu našich občanov. V skutočnosti ste zachránili našu vlasť pred otrasmi… prakticky ste zastavili občiansku vojnu,“ vyhlásil okrem iného Putin. Do vzbury wagnerovcov vyústil konflikt medzi ich lídrom Jevgenijom Prigožinom a ruským vedením, ktoré čoraz intenzívnejšie kritizoval.

Žoldnieri v sobotu obsadili Rostov nad Donom a podnikli postup na Moskvu. Ešte v ten večer sa Prigožin dohodol na stiahnutí, pričom on sám by mal odísť do exilu v Bielorusku.

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Putin pochválil ruské jednotky, lebo vzbura wagnerovcov mohla vyústiť do občianskej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -