Srbsko opäť pohrozilo vojenskou intervenciou v Kosove, ak jednotky KFOR neochránia tamojšiu srbskú menšinu

0

26.6.2023 (SITA.sk) – Srbsko v piatok zopakovalo svoju hrozbu vojenskej intervencie v Kosove, ak mierové sily vedené Severoatlantickou alianciou (NATO) neochránia srbskú menšinu.

V krátkom televíznom prejave náčelník generálneho štábu srbských síl Milan Mojsilović vyhlásil, že kosovskí Srbi už nemôžu „tolerovať teror“ kosovskej vlády a srbská armáda je pripravená splniť si úlohy v súlade so srbskou ústavou a rozkazmi prezidenta Aleksandara Vučića.

Pohotovosť na hranici

Mojsilović tiež povedal, že informoval veliteľa zmienených síl známych ako KFOR, „že požadujeme naliehavé opatrenia na ochranu srbského ľudu. Toto je naša požiadavka adresovaná KFOR a ďalším medzinárodným organizáciám“.

Srbsko v máji uviedlo vojakov na hranici s Kosovom, jeho niekdajšou provinciou, do stavu najvyššej pohotovosti. Stalo sa tak po stretoch medzi etnickými Srbmi na severe Kosova srbskou políciou a KFOR.

NATO poslalo posily

NATO pre obavy z otvoreného konfliktu medzi etnickými Albáncami a Srbmi poslalo posily pre mierové sily. Srbská ozbrojená intervencia v Kosove by znamenala priame strety so zhruba 4-tisíc vojakmi z NATO.

Napätie medzi Srbskom a jeho niekdajším územím pretrváva odkedy Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo samostatnosť, pričom tento krok uznala väčšina západných krajín, no Srbsko je proti.

Viac k témam: KFOR, napätie v Kosove
Zdroj: SITA.sk – Srbsko opäť pohrozilo vojenskou intervenciou v Kosove, ak jednotky KFOR neochránia tamojšiu srbskú menšinu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -