Biden označil prezidenta Si Ťin-pchinga za diktátora, Čína hovorí o politickej provokácii

0

22.6.2023 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden označil čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga za diktátora. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Čínsky nesúhlas a politická provokácia

Bidenovo vyjadrenie na podujatí v Kalifornii pritom prišlo len deň po tom, ako sa americký minister zahraničných vecí Antony Blinken stretol so Sim na rokovaniach v Pekingu, ktorých cieľom bolo zmierniť napätie medzi krajinami.

Biden tiež skonštatoval, že Si bol v rozpakoch, keď Spojené štáty zostrelili údajný čínsky špionážny balón.

Dôvod, prečo sa Si Ťin-pching veľmi rozčúlil, keď som zostrelil ten balón s dvoma vagónmi špionážneho vybavenia, bol ten, že nevedel, že tam je,“ vyjadril sa v utorok Biden a dodal, že „to je pre diktátorov veľká hanba. Keď nevedia, čo sa deje“.

Čína v reakcii uviedla, že „dôrazne nesúhlasí“ s Bidenovými poznámkami a hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning ich označila za „mimoriadne absurdné a nezodpovedné“.

Na pravidelnej tlačovej konferencii povedala, že je to „otvorená politická provokácia“, ktorá porušuje diplomatickú etiketu.

Čínsky balón nad USA

Balón, ktorý podľa Číny monitoroval počasie, sa vznášal nad kontinentálnymi Spojenými štátmi a vo februári ho napokon zničilo americké vojenské lietadlo. Washington neskôr uviedol, že bol súčasťou rozsiahleho čínskeho programu zhromažďovania spravodajských informácií.

Blinken, ktorý mal v tom čase navštíviť Peking, v dôsledku incidentu s balónom cestu odložil. Komunikáciu na vysokej úrovni medzi oboma krajinami obnovila až jeho víkendová návšteva, prvá zo strany najvyššieho amerického diplomata po takmer piatich rokoch.

Vzťahy sa prudko zhoršili

Si uviedol, že v Pekingu dosiahli určitý pokrok, zatiaľ čo Blinken naznačil, že obe strany sú otvorené ďalším rozhovorom. Medzi krajinami však pretrvávajú veľké nezhody.

Vzťahy sa prudko zhoršili v dôsledku obchodnej vojny z čias bývalého prezidenta Trumpa, nárokov Pekingu na Taiwan a spomenutého zostrelenia údajného špionážneho balóna.

Viac k témam: Americký prezident, Čínsky prezident, Diktátor, Peking, Rokovania, špionážny balón
Zdroj: SITA.sk – Biden označil prezidenta Si Ťin-pchinga za diktátora, Čína hovorí o politickej provokácii © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -