Škótsku expremiérku Sturgeonovú polícia po vypočutí prepustila, trvá na svojej nevine

0

13.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. júna, 9:44

Polícia v Škótsku v nedeľu po niekoľkých hodinách vypočúvania prepustila bývalú škótsku prvú ministerku Nicolu Sturgeonovú, ktorá dominovala politike v Škótsku takmer desať rokov. Zatkli ju v rámci vyšetrovania financií vládnej Škótskej národnej strany (SNP) usilujúcej sa o nezávislosť.

Škótska polícia uviedla, že zadržali 52-ročnú ženu „ako podozrivú v súvislosti s trvajúcim vyšetrovaním financovania a prostriedkov Škótskej národnej strany“. „Žena je vo väzbe a vypočúvajú ju detektívi škótskej polície,“ uviedla polícia bez toho, aby menovala Sturgeonovú. Britská polícia neidentifikuje podozrivých, kým nie sú obvinení.

Približne o šesť hodín Sturgeonovú „prepustili bez obvinenia až do ďalšieho vyšetrovania“. Sturgeonová po prepustení povedala, že jej zatknutie bolo „šokom“ a zároveň ju „hlboko znepokojilo“. „Samozrejme, vzhľadom na povahu tohto procesu nemôžem zachádzať do podrobností. Bezpochyby však viem, že som v skutočnosti nevinná,“ uviedla na sociálnej sieti.

Polícia v Škótsku začala v roku 2021 vyšetrovať použitie viac ako 600-tisíc libier určených na kampaň za nezávislosť Škótska. V rámci vyšetrovania zatkli dvoch bývalých funkcionárov strany – Colina Beattieho, ktorý bol jej pokladníkom, a Petra Murrella, ktorý bol výkonným riaditeľom. Ani jeden nebol obvinený. Druhý menovaný je Sturgeonovej manžel.

Sturgeonová vo februári oznámila rezignáciu na post prvej ministerky Škótska a líderky SNP. Jej nástupcom sa stal Humza Yousaf.

Viac k témam: nezávislosť Škótska, Škótska národná strana (SNP), Zatknutie
Zdroj: SITA.sk – Škótsku expremiérku Sturgeonovú polícia po vypočutí prepustila, trvá na svojej nevine © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -