Ukrajina je dobre pripravená na svoju protiofenzívu. Hrozí eskalácia konfliktu?

0

6.6.2023 (SITA.sk) – Ukrajina je „veľmi dobre pripravená“ na protiofenzívu proti Rusku, no je „príliš skoro“ na rozhovory o očakávaných výsledkoch. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Sú vo vojne, ktorá je existenčnou hrozbou pre samotné prežitie Ukrajiny a má väčší význam pre zvyšok sveta – pre Európu, pre Spojené štáty, ale aj pre celý svet,“ povedal Milley počas rozhovoru pre CNN, ktorý sa uskutočnil vo francúzskej Normandii.

Milley, ktorý tento rok odchádza do dôchodku, sa nachádza v Normandii, aby si pripomenul 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny. Spojené štáty a ich spojenci už mesiace pomáhajú vyzbrojiť Ukrajinu do protiofenzívy. Vojna sa medzitým začala vkrádať aj do Ruska, keďže v Moskve zaútočili podozrivé ukrajinské drony a v Belgorodskej oblasti viackrát nastalo ostreľovanie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Na otázku, či by takéto útoky znamenali riziko eskalácie konfliktu, Milley odpovedal, že riziko eskalácie je „vždy“ a je to niečo, čo Spojené štáty „veľmi pozorne“ sledujú.

Viac k témam: Drony, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina je dobre pripravená na svoju protiofenzívu. Hrozí eskalácia konfliktu? © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -