Ukrajinci sa vraj neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu. Začala sa už veľká protiofenzíva?

0

6.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 5. júna 18:49

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že zmarilo veľkú ukrajinskú ofenzívu. Moskva tvrdí, že Ukrajina pri tom prišla o 250 vojakov a 16 tankov.

Ofenzíva v piatich sektoroch

Kyjev tvrdenia Moskvy nekomentoval a nedali sa ani nezávisle overiť, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rezort obrany v Moskve na komunikačnej platforme Telegram napísal, že ráno 4. júna Ukrajinci „spustili rozsiahlu ofenzívu v piatich sektoroch frontu smerom na juh Donecka”, pričom sa neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu v najzraniteľnejších častiach frontovej línie.

Sprievodné video ukazuje útoky na vojenské vozidlá zo vzduchu.

Útočné akcie Ukrajincov

Ruské tvrdenia o zmarení veľkej vojenskej ofenzívy ukrajinskej armády sú snahou o odvrátenie pozornosti od ruských strát pri Bachmute. Referuje o tom britský web The Guardian s odvolaním sa na námestníčku ministra obrany Hannu Maľarovú.

Tá potvrdila, že v niektorých oblastiach ukrajinské sily prechádzajú k „útočným akciám“, čo zvýšilo špekulácie, že sa blíži začiatok protiofenzívy ukrajinskej armády.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Čo sa deje teraz? Pokračujeme v obrane, ktorá sa začala 24. februára 2022. Obranná operácia zahŕňa všetko, vrátane protiofenzívnych akcií. Preto v niektorých oblastiach prechádzame do útočných akcií. Predovšetkým smer Bachmut zostáva epicentrom nepriateľstva. Tam sa pohybujeme po dosť širokom fronte. Sme úspešní. Obsadzujeme dôležité výšiny. Nepriateľ je v defenzíve a chce si udržať svoju pozíciu,“ poznamenala Maľarová na Telegrame.

Plány milujú ticho

Ukrajina už mesiace plánuje protiofenzívu. Chcela však čo najviac času na výcvik vojakov a získanie vojenského vybavenia od západných spojencov.

V nedeľu Kyjev varoval pred verejnými špekuláciami o ofenzíve, pretože by mohli pomôcť nepriateľovi. „Plány milujú ticho. Nebude žiadne oznámenie o začiatku,” uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany vo videu na Telegrame.

Zatiaľ nie je jasné, či zmienené údajné útoky znamenajú, že sa ukrajinská protiofenzíva začala.

Viac k témam: Doneck, Donecká ľudová republika, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinci sa vraj neúspešne pokúsili preraziť ruskú obranu. Začala sa už veľká protiofenzíva? © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -