Všetky krajiny NATO sa zhodujú, že „Ukrajina sa stane členom aliancie“

0

2.6.2023 (SITA.sk) – Všetci spojenci z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa zhodujú na tom, že „Ukrajina sa stane členom aliancie“. Vo štvrtok to povedal generálny tajomník organizácie Jens Stoltenberg, informuje spravodajský portál CNN.

„Všetci spojenci súhlasia, že dvere NATO sú otvorené novým členom,“ povedal Stoltenberg novinárom pred neformálnym stretnutím ministrov zahraničia krajín NATO v nórskom Osle a dodal, že Moskva nemá právo veta proti rozširovaniu aliancie.

Vstup Ukrajiny do NATO

Rusko pritom pri ospravedlňovaní invázie na Ukrajinu okrem iného tvrdilo, že chce zabrániť NATO v expanzii do blízkosti svojich hraníc.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

I keď Ukrajina nie je členom aliancie a NATO trvá na tom, že nie je stranou konfliktu, blok zohráva kľúčovú úlohu v podpore Kyjeva poskytovaním miliárd vo forme vojenskej pomoci a inej podpory.

Najdôležitejšou úlohou NATO je podľa Stoltenberga zabezpečiť, aby Ukrajina zvíťazila vo vojne proti Rusku a zabrániť tomu, aby sa konflikt rozšíril za jej hranice. „To je dôvod, prečo sme zvýšili našu hlavnú prítomnosť na východnom okraji územia NATO,“ povedal tiež vo štvrtok.

Politika otvorených dverí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vo štvrtok pricestoval na samit Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku, skonštatoval, že jeho krajina je pripravená pridať sa k NATO.

Ukrajina je pripravená byť v NATO,“ povedal Zelenskyj, stojac po boku moldavskej prezidentky Maie Sandu. „Čakáme, kedy bude pripravené NATO. A myslím si, že bezpečnostné záruky sú veľmi dôležité nielen pre Ukrajinu, pre našich susedov, pre Moldavsko – kvôli Rusku a jeho agresii na Ukrajine a potenciálnej agresii v ich časti Európy,“ doplnil.

Politiku otvorených dverí NATO potvrdila aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock. Dodala však, že aliancia nemôže prijímať nových členov, ktorí sú v súčasnosti vo vojne.

Politika otvorených dverí NATO zostáva v platnosti, ale zároveň je jasné, že nemôžeme hovoriť o prijímaní nových členov, (ktorí sú) uprostred vojny,“ povedala novinárom pred neformálnymi rozhovormi v Osle.

Viac k témam: Členské štáty, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Všetky krajiny NATO sa zhodujú, že „Ukrajina sa stane členom aliancie“ © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -