Mimoriadna schôdza sa posúva. SaS, Demokrati a PS prekonali Mečiara, kritizuje Matovič (video)

0

30.5.2023 (SITA.sk) –

aktualizované 29. mája 12:06

Poslanci Národnej rady SR v pondelok neotvorili mimoriadnu 93. parlamentnú schôdzu, prvýkrát sa prezentovalo 70 poslancov a o pol hodinu neskôr len 68. Na to, aby bol parlament uznášaniaschopný, treba nadpolovičnú väčšinu, čiže 76 poslancov. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) odložil mimoriadnu schôdzu na utorok o 9:00.

Porovnanie s Mečiarom

Predseda hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič v reakcii na neotvorenie schôdze uviedol, že strany Sloboda a Solidarita, Demokrati a hnutie Progresívne Slovensko sa spolčili s mafiou a fašistami a svojím konaním prekonali aj expremiéra Vladimíra Mečiara.

Podľa Matoviča tieto strany ukázali, že si nectia slobodu a demokraciu a predviedli totalitné správanie horšie ako Mečiar. Šéf OĽaNO podotkol, že do návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze najprv dali úplne všetky návrhy, ktoré boli na stránke parlamentu uvedené ako neprerokované.

Schôdza mala mať 46 bodov

SaS aj Demokrati si však podľa Matoviča hľadali rôzne zámienky, čo všetko im v programe vadí.

„Tak sme všetko vyhodili a dali sme tam len naše návrhy a asi tri vládne návrhy. Napriek tomu tie hlasy nedodali, mňa to mrzí, lebo môžeme povedať, že to, čo nikdy doteraz nedokázal Mečiar, teraz dokázali Heger, Sulík a Progresívne Slovensko,” povedal Matovič. Spolu mala mať mimoriadna schôdza 46 bodov programu.

Hnutie Sme rodina vo štvrtok hlasovalo za vyradenie zákonov, no dnes všetci poslanci hnutia zahlasovali za otvorenie mimoriadnej schôdze. Matovič povedal, že Boris Kollár sa mu ospravedlnil, že vo štvrtok hlasovali zbrklo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Mimoriadnu schôdzu zvolal Kollár na návrh hnutia OĽaNO a priatelia s návrhom programu, ktorý obsahuje len nedorokované vládne návrhy a body hnutia OĽaNO. Vo vyjadrení pre médiá to uviedol predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Líder hnutia Igor Matovič uviedol, že tri návrhy sú vládne, sú prerokované a pôjde len o hlasovanie. Ďalších približne 40 návrhov je z dielne OĽaNO, pričom väčšina z nich je prerokovaná. Mimoriadna 92. schôdza parlamentu sa v pondelok od 9:00 neuskutočnila, keďže poslanci za hnutie OĽaNO a priatelia svoj pôvodný návrh stiahli. V ňom požadovali prerokovať zvyšné body z programu 90. riadnej parlamentnej schôdze.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Mimoriadna schôdza sa posúva. SaS, Demokrati a PS prekonali Mečiara, kritizuje Matovič (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -