Prezidentka Čaputová má z úradníckej vlády dobrý pocit. Vysvetlila, prečo ju nevymenovala skôr

0

29.5.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová je zatiaľ s výkonom úradníckej vlády spokojná„Mám z toho nateraz naozaj dobrý pocit,” uviedla hlava štátu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Priority kabinetu

Pozitívne Čaputová zhodnotila i doteraz prezentované priority kabinetu. Doplnila tiež, že vláda zatiaľ odoláva politickým útokom a snahám vtiahnuť ich do politického boja.

Prezidentka vysvetlila, že pri rozhodovaní o úradníckej vláde sa rozhodovala i na základe toho, že vláda Eduarda Hegera (Demokrati) mala pripravenú sadu zákonov, ktoré bolo potrebné schváliť, napríklad energetickú pomoc.

Odpor politických subjektov

Uviedla, že si uvedomovala, že táto legislatíva má vyššiu šancu prejsť, pokiaľ bude Heger predsedom vlády, čo sa i podarilo.

Prezidentka si myslí, že ak by úradnícku vládu vymenovala skôr, išlo by síce o mocenské gesto, no zároveň by viedlo k odporu politických subjektov. Je toho názoru, že dlhšie trvanie Hegerovej vlády viedlo k vyššej akceptácii úradníckej vlády.

Politické rozhodnutia

Vyslovenie dôvery vláde je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej už otázkou politických rozhodnutí. Dodala, že strany sú v kampani a uviedla, že dúfa, že tí, ktorí vyslovili nedôveru vláde bývalého premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) a nedokázali sa dohodnúť na novej 76-ke v parlamente, aspoň dajú šancu úradníckej vláde a nepôjdu proti nej len preto, že je to úradnícka vláda.

V súvislosti s programovým vyhlásením vlády Čaputová uviedla, že sa stretáva s jednotlivými ministrami a diskutuje s nimi o prioritách ich rezortov.

Zaistenie riadneho chodu štátu

Podotkla ale, že táto vláda má krátky mandát a nemožno očakávať systémové veci, keďže nemôže ani predkladať legislatívu do Národnej rady SR.

Ocenila však, že úradnícka vláda sa chce usilovať o konsolidáciu a zaistenie riadneho chodu štátu a myslí dopredu, nielen po obdobie svojho mandátu.

Viac k témam: Prezidentka SR, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová má z úradníckej vlády dobrý pocit. Vysvetlila, prečo ju nevymenovala skôr © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -