Európska únia zdolala najťažšiu skúšku posledných rokov, vyhlásil Šimečka

0

2.1.2023 Európska únia obstála v najťažšej skúške posledných rokov. Na Putinovu krvavú vojnu sme reagovali okamžitým uvalením bezprecedentných sankcií a pretrvávajúcou pomocou pre Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Uviedol to poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), ktorý takto reagoval na uplynulý rok v Európskom parlamente.

V podpore Ukrajiny chce pokračovať

Šimečka vyhlásil, že je nutné, aby sa v rovnakom nasadení pokračovalo aj v roku 2023. „Znamená to schválenie makropôžičky pre obnovu Ukrajiny, pokračovanie dodávok vojenskej techniky, ale aj čo najrýchlejšie začlenenie Ukrajiny do EÚ. Je to jediný spôsob, ako ju dlhodobo ochrániť pred ruskou agresiou. Zároveň by to znamenalo obrovskú príležitosť pre rozvoj regiónov EÚ, ktoré s Ukrajinou susedia – vrátane východného Slovenska,” povedal Šimečka s tým, že v nasledujúcom roku bude pre neho jednou z priorít čo najhladší priebeh prístupových rokovaní a ochrana európskych peňazí pred rozkrádaním maďarskými oligarchami a oživením európskej ekonomiky.

Únia čelila veľkým výzvam

Podľa slovenských europoslancov by sa mala EÚ v nasledujúcom roku zaoberať najmä opatreniami na riešenie energetickej a inflačnej krízy, podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti a tiež na pomoc pre Ukrajinu. Ako informovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, v uplynulom roku v činnosti Európskeho parlamentu a EÚ dominovala snaha pomôcť členským štátom vyrovnať sa s dôsledkami pandémie a opäť oživiť ich ekonomiky.

Štáty tiež reagovali na ruskú agresiu na Ukrajine, s čím sa spája utečenecká a energetická kríza. Únia sa intenzívne usilovala o diverzifikáciu energetických zdrojov, zvýšenie strategickej autonómie a podporu ochrany EÚ.

Viac k témam: energetická kríza, Inflácia, Kancelária Európskeho parlamentu (EP), Oligarchovia, Pandémia, podpredseda Európskeho parlamentu (EP), pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie, Utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia zdolala najťažšiu skúšku posledných rokov, vyhlásil Šimečka © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu