Bielorusko údajne zostrelilo ukrajinskú raketu S-300, Lukašenko dal incident vyšetriť

0

31.12.2022
aktualizované 29. decembra 19:09

Bielorusko tvrdí, že zostrelilo ukrajinskú raketu S-300. Informuje o tom portál Sky News s tým, že v nadväznosti na správy, že pri štvrtkovom ruskom bombardovaní Ukrajiny na bieloruské územie dopadla ukrajinská raketa, oznámili bieloruské úrady, že raketu zostrelila ich protivzdušná obrana.

Vyšetrenie incidentu

Prezident Alexander Lukašenko podľa miestnych médií požiadal „skupinu špecialistov“, aby incident vyšetrili. Raketu údajne zostrelili medzi desiatou a jedenástou predpoludním v Brestskej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Bieloruský oblastný vojenský komisár Oleg Konovalov neskôr upokojoval obavy v súvislosti s incidentom s tým, že „miestni sa nemajú čoho obávať“, dodal však, že „takéto veci sa, bohužiaľ, stávajú“.

Podľa bieloruského ministerstva obrany fragmenty našli na poli a „počas verifikačného procesu potvrdili, že trosky patria strele S-300 protivzdušnej obrany vypálenej z územia Ukrajiny“.

Bieloruský rezort zahraničia si predvolal ukrajinského veľvyslanca. Ministerstvo vyhlásilo, že vyjadrilo „ostrý protest“ a požadovalo od Ukrajiny „dôsledné vyšetrovanie“ a vyvodenie zodpovednosti.

Útok na Ukrajinu

Ukrajina sa k tvrdeniu zatiaľ nevyjadrila.

Rusko vo štvrtok spustilo jeden z najmasívnejších raketových útokov na Ukrajinu od začiatku vojny, pričom podľa predbežných správ ukrajinského letectva ruské sily odpálili 69 riadených striel a ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 54 z nich.

Letectvo uviedlo, že odrazilo aj útoky iránskych bezpilotných lietadiel, ktoré sú navrhnuté tak, aby explodovali pri kontakte s cieľmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Raketa, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bielorusko údajne zostrelilo ukrajinskú raketu S-300, Lukašenko dal incident vyšetriť © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -