Počet narodených detí v Japonsku dosiahol nové minimum. Situácia je podľa tajomníka vlády kritická

0

29.11.2022 V Japonsku sa tento rok dosiaľ narodilo ešte menej detí, ako vlani, keď ich počet dosiahol rekordné minimum. Informoval o tom hlavný tajomník japonskej vlády Hirokazu Macuno, pričom to zároveň označil za „kritickú situáciu“ a prisľúbil komplexné opatrenia na podporu zvýšenia počtu manželstiev a pôrodov.

Situácia je kritická

Od januára do septembra sa v Japonsku narodilo 599 636 detí, čo je o 4,9 % menej ako za celý minulý rok a naznačuje to, že celkový počet detí narodených v roku 2022 môže byť nižší ako vlaňajších 811-tisíc, uviedol Macuno.

Japonsko je tretia najväčšia ekonomika na svete, no životné náklady sú vysoké a rast miezd pomalý. Konzervatívna vláda tiež mešká so snahami o väčšiu inkluzívnosť spoločnosti pre deti, ženy a minority. Snahy vlády motivovať ľudí, aby mali viac detí, mali dosiaľ len obmedzený vplyv a to aj napriek vyplácaniu podpory v tehotenstve, pri pôrode aj starostlivosti o dieťa.

Tempo je ešte pomalšie ako vlani … je to kritická situácia,“ doplnil Macuno.

Odmietajú manželstvá

Mnohí mladší Japonci odmietajú uzatvárať manželstvá alebo si zakladať rodiny, keďže ich odrádzajú ponuré pracovné vyhliadky, náročné dochádzanie a korporátna kultúra, ktorá je nekompatibilná s oboma pracujúcimi rodičmi.

Počet narodených detí v Japonsku klesá už od roku 1973, keď dosiahol vrchol asi na úrovni 2,1 milióna. V roku 2040 by mal podľa odhadov klesnúť na 740-tisíc. Populácia Japonska, ktoré má viac ako 125 miliónov obyvateľov, už 14 rokov klesá a do roku 2060 by mala podľa odhadov klesnúť na 86,7 milióna.

Zmenšujúca sa a starnúca populácia má pritom veľké dopady na ekonomiku i národnú bezpečnosť, keďže sa krajina snaží posilniť armádu v reakcii na rastúce teritoriálne ambície Číny v regióne. Vládny panel minulý týždeň predložil premiérovi Fumiovi Kišidovi správu, v ktorej konštatuje, že nízka pôrodnosť a pokles populácie sú faktory, ktoré by mohli narušiť národnú silu Japonska.

Viac k témam: japonská ekonomika, nízka pôrodnosť, starnúca populácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet narodených detí v Japonsku dosiahol nové minimum. Situácia je podľa tajomníka vlády kritická © SITA Všetky práva vyhradené.