Na súde pokračuje pojednávanie v kauze Fatima, Jankovská sa ho pre zdravotné problémy nezúčastnila

0

14.10.2022 Bez osobnej účasti obžalovanej bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej pokračuje vo štvrtok na Okresnom súde v Trnave pojednávanie v prípade vydierania Michala Vidu, ktorý v minulosti patril k zločineckej skupine sýkorovcov.

Zmeny vo výpovedi

Okrem Jankovskej je v tejto kauze obžalovaný aj jej svat Peter Vasko a bývalý funkcionár polície Róbert Krajmer. Ten jediný vo štvrtok na súd prišiel, bývalá sudkyňa a jej svat súhlasili s pojednávaním bez ich prítomnosti.

Vida pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, Petra Vaska a ďalších ľudí.

V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. V pozícii svedka na súde dnes uviedol, že Jankovská a Vasko sa mu vyhrážali dlhoročným väzením.

„Peter V. mi povedal, že ak nezmením postoj a nebudem spolupracovať podľa ich nôt, tak sa mi postarajú o to, aby som skončil vo väzení na šestnásť rokov,“ odpovedal Vida na otázku prokurátora Ondreja Repu, prečo v marci 2018 zmenil výpoveď.

Vyhrážky smrťou

Vida tiež uviedol, že Peter Vasko disponoval materiálmi zo „živých“ spisov zo súdov aj z prípravných konaní. Neskôr podľa neho prišlo aj vyhrážanie sa fyzickou likvidáciou.

Vida vo štvrtok na súde opäť zopakoval, že v roku 2001 Monike Jankovskej ako sudkyni Okresného súdu v Trenčíne osobne priniesol úplatok vo výške tri milióny slovenských korún.

Úplatok bol podľa neho súčasťou plánu, ako získať lukratívnu nehnuteľnosť v Trenčíne, ktorú vlastnili podnikatelia Ondrej Janíček a Jozef Strelčík, čo sa aj vtedy podarilo.

Zlý zdravotný stav Jankovskej

Monika Jankovská na pojednávanie neprišla, rovnako ako v septembri je dôvodom jej zlý zdravotný stav. Podľa jej obhajcu Petra Erdősa však vypovedať chce.

„Moja klientka deklarovala súdu, že chce vypovedať v tejto veci a chce sa zúčastňovať pojednávaní. Bol to predovšetkým jej lekár, ktorý jej aktuálne neodporučil zúčastňovať sa na akýchkoľvek vyšetrovacích úkonoch,” povedal Erdős.

Viac k témam: Kauza Fatima, Súdy, Sýkorovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Na súde pokračuje pojednávanie v kauze Fatima, Jankovská sa ho pre zdravotné problémy nezúčastnila © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -