Rusko minulo na pondelňajšie bombardovanie 400 až 700 miliónov dolárov, najdrahšia je raketa X-101 (foto)

2

12.10.2022
aktualizované 11.. októbra 9:57

Masové ostreľovanie celého ukrajinského územia v priebehu pondelka stálo ruských okupantov asi 400 až 700 miliónov dolárov. Informovala o tom ukrajinská verzia magazínu Forbes.

Rusko odpálilo najmenej 84 striel s plochou dráhou letu a nasadilo minimálne 24 bezpilotných lietadiel. Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť viac ako polovicu z nich – 43 rakiet a 13 dronov.

Jeden Kalibr stojí zhruba 6,5 milióna

Široký rozsah ruských nákladov je spôsobený skutočnosťou, že presný počet rakiet každého typu nebolo možné bezprostredne určiť.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odhad 400 až 700 miliónov dolárov naznačuje, že Rusi väčšinou použili drahé a vysoko presné strely X-101 a strely s taktickým dosahom (S-300, Tornado-S), pričom tie zvyšné a lacnejšie, ktoré použili, mali akurát preťažiť ukrajinskú protivzdušnú obranu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ruský raketový útok na Kyjev (fotografie)

Náklady na najdrahšiu raketu X-101 sú približne 13 miliónov dolárov. Jedna raketa Kalibr stojí zhruba 6,5 milióna a náklady na jeden Iskander sú zhruba tri milióny dolárov.

19 mŕtvych a desiatky zranených

Pondelkové ruské bombardovanie ukrajinských miest si vyžiadalo najmenej 19 mŕtvych a 105 zranených. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na predbežné dáta ukrajinskej štátnej záchrannej služby.

Viaceré explózie otriasli v pondelok Kyjivom a ďalšími ukrajinskými mestami, pričom tiež hlásili výpadky prúdu. Útoky zasiahli kritickú a civilnú infraštruktúru v dvanástich regiónoch a hlavnom meste, kde podľa záchranárov vypuklo aj viac ako 30 požiarov.

Ešte aj v utorok skoro ráno boli podľa záchranných zložiek bez prúdu niektoré časti v regiónoch miest Kyjev, Ľvov, Sumy, Ternopiľ alebo Chmeľnyckyj. Na hasení požiarov a záchranných prácach sa podieľalo viac ako tisíc ľudí.

Medzinárodní lídri ruské útoky ostro odsúdili a americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené štáty poskytnú Ukrajine pokročilé systémy protivzdušnej obrany. Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu tiež oznámil, že spustia vyšetrovanie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko minulo na pondelňajšie bombardovanie 400 až 700 miliónov dolárov, najdrahšia je raketa X-101 (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

Comments are closed.