piatok, 2 decembra, 2022
-0.3 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaPozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky

Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky

7.10.2022 Ústup pandémie v Ázii sa premieta do uvoľňovania úzkych hrdiel v dodávateľských reťazcoch. To spôsobuje podľa analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií pokles svetových cien lodnej prepravy. Tento pokles by sa mal podľa nich časom prejaviť aj v cenách tovarov a prispieť k zníženiu inflačných tlakov.

Chýbajúci dopyt

Postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch pozorujú aj v Európskom priemysle. Hodnotenie objemu dokončenej výroby podľa analytikov naznačuje, že eurozónu postupne prestávajú trápiť chýbajúce komponenty. Vzhľadom na vývoj nálad v najväčších európskych ekonomikách môže byť v nasledujúcom období väčším problémom chýbajúci dopyt. „Aj údaje z prieskumu nákupných manažérov v Eurozóne už signalizujú recesiu,“ uvádza IFP.

Šetrenie energii

Ceny elektriny a plynu v reakcii na pripravované európske opatrenia stabilne klesajú. Slovensku sa naďalej podľa analytikov darí šetriť so spotrebou elektriny. Tá sa v uplynulom týždni využívala o 12 % menej ako v predkrízových rokoch.

Nominálne maloobchodné tržby podľa eKasy pokračujú v medziročnom raste. Počas septembra boli vyššie o 10,8 %. „Vysoké medziročné rasty pozorujeme aj v reštauráciách a ubytovaní, ale porovnania v týchto sektoroch už môžu byť čiastočne skreslené, kvôli minuloročnému jesennému nástupu pandémie,“ informuje IFP.

Viac k témam: Dodávatelia, lodná preprava
Zdroj: Webnoviny.sk – Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -