piatok, 2 decembra, 2022
-0.4 C
Bratislava
ÚvodSprávyPutin počas príhovoru oznámil, že Rusko má štyri nové oblasti a ide...

Putin počas príhovoru oznámil, že Rusko má štyri nové oblasti a ide o vôľu miliónov ľudí

2.10.2022
aktualizované 30. septembra 16:09

Ruský prezident Vladimir Putin v Moskve podpísal dokumenty o anexii štyroch ukrajinských oblastí. Urobili tak aj ruskom menovaní lídri Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporižžskej oblasti, pričom dokumenty medzi nimi a prezidentom, ktorý sedel sám o niekoľko metrov ďalej, museli prenášať asistenti. Na záver nie príliš veľké publikum v sále skandovalo „Rusko! Rusko! Rusko!”. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vôľa miliónov ľudí

Svoj príhovor na ceremónii k anexii štyroch ukrajinských oblastí Putin začal konštatovaním, že ich obyvatelia sa rozhodli. Odkazoval tým na pseudoreferendá, ktoré zorganizoval Kremeľ a Ukrajina so Západom ich odsúdili ako podvod.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Som si istý, že Federálne zhromaždenie podporí štyri nové subjekty Ruskej federácie… pretože je to vôľa miliónov ľudí,” vyjadril sa Putin za obrovského potlesku prítomných. Výsledky sú podľa jeho slov „prirodzeným právom” tých, čo hlasovali.

Ostrá kritika chamtivého Západu

Ďalej pokračoval tvrdením, že za tieto územia bojovali mnohé generácie Rusov. Požiadal tiež o minútu ticha za vojakov, ktorí padli v bojoch. Títo vojaci podľa neho zahynuli počas špeciálnej operácie a sú ruskými hrdinami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Putin chce, aby všetci v Kyjeve a na Západe počuli, že obyvatelia Donbasu sa stanú ruskými občanmi navždy. Rusko podľa jeho slov ochráni svoje územie všetkými dostupnými prostriedkami, aby poskytlo „našim ľuďom bezpečný život”. Zároveň sa zaviazal, že Rusko obnoví v oblastiach všetky mestá a dediny, vybuduje infraštruktúru, zdravotnú starostlivosť a vzdelávanie. Ako však pripomína BBC, to, že zničenie infraštruktúry zapríčinilo Rusko, však nespomenul.
V prejave ruský vodca nevynechal ostrú kritiku „chamtivého“ Západu, ktorý sa podľa neho snaží dostať Rusko na kolená a z Rusov si urobiť otrokov. Tiež USA a Spojené kráľovstvo obvinil zo sabotáže plynovodov, odsúdil rozširovanie NATO a odmietol kritiku Ruska ako zdroja problému energetickej krízy. Za ňu podľa neho môžu „mnohé roky zlej politiky”, ktoré predchádzali ruskej invázii na Ukrajinu. Zároveň skritizoval kapitalizmus a povedal, že toto nie je spôsob, ako zabezpečiť ľuďom jedlo.
Putin vyzval Ukrajinu na rokovania. Zdôraznil však, že o anexii ukrajinského územia rokovať nebude.

Viac k témam: Anexia, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin počas príhovoru oznámil, že Rusko má štyri nové oblasti a ide o vôľu miliónov ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -