SaS vyzbierala dostatok podpisov na odvolanie Matoviča z postu ministra financií. U koho našli podporu? (video)

0

25.9.2022
aktualizované 23. septembra 17:02

Strana Sloboda a Solidarita vyzbierala podpisy pod návrh na odvolanie lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča z miesta ministra financií. Informovala o tom v piatok Televízia Markíza na svojej oficiálnej stránke.

Matovičove zlyhania

Vyzbieranie podpisov potvrdila na tlačovej besede už aj predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová. „Pred malou chvíľou som do podateľne podala návrh na hlasovanie o vyslovení nedôvery Igorovi Matovičovi. Za návrh zahlasovalo 32 poslancov,” uviedla Zemanová.

Zemanová tvrdí, že dôvody nie sú osobné a nesmerujú voči Matovičovi ako súkromnej osobe, ale sa týkajú ústavných, politických, etických a morálnych odôvodnení.

„Svoje povinnosti si minister financií neplní v záujme občanov, spôsobom výkonu funkcie ministra financií porušuje Ústavu SR i zákony a podkopáva vieru občianskej spoločnosti v čestný a zodpovedný výkon verejnej funkcie,” uviedla Zemanová.

“One man show”

Predsedníčka poslaneckého klubu nazvala výkon funkcie ministra financií ako “one man show” a zároveň tvrdí, že jeho výkon funkcie sa často javí ako priestor pre násilné presadzovanie myšlienok, ktoré sú podľa Zemanovej veľakrát neodborné.

Anna Zemanová prezentovala i politické dôvody, pre ktoré chcú ministra financií odvolať. „Je neprípustné, aby bol tolerovaný spôsob jeho komunikácie, ktorý šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť. Útoky voči médiám a jednotlivým novinárom vplývajú na verejnú mienku, pričom ide o neopodstatnené útoky,” tvrdí predsedníčka klubu SaS.

Zemanová uviedla, že pod návrh sa podpísali všetci poslanci za SaS, ale aj nezaradený poslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Tomáš Valášek a taktiež nezaradený poslanec a predseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Kollár. Návrh svojimi podpismi podľa Zemanovej podporilo i deväť poslancov zo strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD).

SaS fašistov neoslovili

Poslankyňa taktiež uviedla, že „parlamentné šumy hovoria, že mimoriadna schôdza by mohla byť v stredu 28. septembra.” Zemanová taktiež oznámila, že ponuku podpísať sa pod návrh dali všetkým poslancom bývalej koalície, ktorí z nej odišli.

Ponuku však nepredložili fašistickým a extrémistickým stranám. „Hlas-SD túto ponuku akceptoval a prijal, my sme akceptovali, že nám dodajú podpisy,” doplnila.

Na odvolanie ministra bolo nutné vyzbierať 30 podpisov. Šéf liberálov Richard Sulík avizoval v stredu 14. septembra na tlačovej konferencii, že sa o odvolanie Matoviča pokúsia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Koaličná kríza, Odvolávanie Matoviča
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS vyzbierala dostatok podpisov na odvolanie Matoviča z postu ministra financií. U koho našli podporu? (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu