Noví vysokoškolskí profesori stoja pred obrovskou výzvou, podľa prezidentky majú možnosť ovplyvniť mladú generáciu

1

1.9.2022 Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu vymenovala 22 nových vysokoškolských profesoriek a profesorov, informuje hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Charizma učiteľov zaváži

Podľa hlavy štátu stojí pred novými vysokoškolskými profesormi výzva prispievať k zvyšovaniu kvality slovenských vysokých škôl, pretože ich úroveň a prestíž sú jedným z faktorov, podľa ktorých sa mladí ľudia rozhodujú, či budú svoje budúce pôsobisko hľadať vo svete alebo zostanú doma.

„Verím však, že naše školy majú možnosť vytvárať dostatočne motivujúce prostredie a niekedy je aj silná osobnosť a charizma učiteľa argumentom, ktorý pri rozhodovaní študentov zaváži,“ uviedla v príhovore prezidentka.

Z hľadiska historického poznania je podľa prezidentky žiadúce, aby súčasná mladá generácia poznala svoju minulosť. „Je zrejmé, že táto generácia bude čeliť úplne novým civilizačným hrozbám a výzvam a ich dôsledkom. Klimatickej kríze, energetickej kríze, ale tiež poznaniu, že neustály rast životnej úrovne, na ktorý sme si privykli, už nemusí byť samozrejmosťou,“ skonštatovala prezidentka, ktorá verí, že nastupujúca mladá generácia má šancu zmeniť tvár Slovenska.

Rozvoj vzdelanosti a mladej generácie

„Vaše poslanie si preto od vás vyžaduje dostatočne vnímavý prístup k študentom, no predovšetkým kladie nároky na váš ďalší profesný a odborný rast. Kvalita vášho vkladu do rozvoja vzdelanosti sa bude hodnotiť podľa toho, koľko absolventov, doktorandov a docentov vychováte, aké kvalitné učebné texty pre svojich študentov napíšete, akými prednáškami ich budete vzdelávať a inšpirovať. A hlavne, aké nároky budete voči svojej, ale aj ich práci uplatňovať,“ dodala Zuzana Čaputová.

Novými profesorkami a profesormi sa stali Peter Babinčák, všeobecná a experimentálna psychológia, Radovan Bačík, manažment, Lucia Bednárová, obchod a marketing, Hana Drahovská, molekulárna biológia, Martin Drozda, informatika, Ladislav Főző, doprava, Andrea Gállová, sociálna práca, Peter Ihnát, chirurgia, Marek Kočiško, výrobné technológie, Peter Koděra, ložisková geológia, Stanislav Kucbel, pestovanie lesa, Martin Kusý, materiály, Marián Masár, analytická chémia, Katarína Maťašová, pediatria, Peter Mesároš, stavebníctvo, Zuzana Murčinková, aplikovaná mechanika, Branislav Olah, všeobecná ekológia a ekológia jedinca a populácií, Renáta Pakšiová, účtovníctvo, Peter Pisár, verejná ekonomika a služby, Alena Sičáková, stavebníctvo, Martin Sisol, získavanie a spracovanie zemských zdrojov, Milan Smetana, teoretická elektrotechnika.

Viac k témam: Vymenovanie profesorov
Zdroj: Webnoviny.sk – Noví vysokoškolskí profesori stoja pred obrovskou výzvou, podľa prezidentky majú možnosť ovplyvniť mladú generáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu