Bundeswehr podporuje Scholzovu myšlienku „železnej kupoly“ pre Európu

0

31.8.2022 Veliteľ nemeckého letectva Ingo Gerhartz v pondelok podporil návrh kancelára Olafa Scholza na vytvorenie celoeurópskeho systému protivzdušnej obrany. Referuje o tom web bild.de.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Predovšetkým v oblasti protivzdušnej obrany a pozemnej podpory protivzdušnej obrany má určite zmysel, aby Európania spojili sily,” povedal generálporučík Gerhartz počas návštevy estónskej leteckej základne v Ämari. Podľa neho by Európa mohla nakúpiť izraelský protiraketový obranný systém Arrow 3 a do prevádzky by mohol byť uvedený už v roku 2025. Zdôraznil však, že toto rozhodnutie musí prísť na politickej úrovni.

Nemecký kancelár už skôr uviedol, že má v úmysle vytvoriť celoeurópsky systém protivzdušnej obrany v reakcii na vojnu Ruska proti Ukrajine, pretože doteraz bola Európska únia bezbranná voči možným útokom nepriateľa. Pred študentmi Karlovej univerzity v Prahe v pondelok povedal, že Nemecko by mohlo pomôcť Ukrajine vybudovať delostrelectvo a sily protivzdušnej obrany v koordinácii s ostatnými západnými spojencami.

Viac k témam: Nemecký kancelár, Protiraketový obranný systém Arrow 3, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Bundeswehr podporuje Scholzovu myšlienku „železnej kupoly“ pre Európu © SITA Všetky práva vyhradené.