Úrady práce už odídencom z Ukrajiny pomoc v hmotnej núdzi nevyplatia, peniaze prídu od medzinárodných organizácií

0

1.6.2022 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatili posledné dávky v hmotnej núdzi odídencom z Ukrajiny so štatútom dočasného útočiska. Od júna peniaze odídencom vyplatia štyri medzinárodné organizácie.

Ide o Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Detský fond OSN (UNICEF), Medzinárodnú federáciu Červeného kríža (IFRC) a Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM). V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Dospelý človek dostane 80 eur

Počas marca a apríla sa na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny obrátilo 22,3 tisíca odídencov z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska so žiadosťou o pomoc v hmotnej núdzi.

Úrady práce im za uvedené obdobie poslali celkovo takmer 5 miliónov eur. Za máj už budú túto pomoc v júni vyplácať medzinárodné organizácie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Okrem terajších poberateľov pomoci v hmotnej núdzi budú spomínané organizácie poskytovať podporu aj novým žiadateľom.

Výška podpory pre jednotlivca bude 80 eur. Dieťa vo veku do 3 rokov bude mať nárok na pomoc vo výške 160 eur a dieťa vo veku 3 až 18 rokov 60 eur.

Podpora potrvá tri mesiace

Konkrétna výška podpory závisí od počtu a veku členov domácnosti. Maximálna suma podpory bude 380 eur mesačne. Zdravotne postihnutým osobám môže dodatočne finančne pomôcť aj UNICEF alebo Medzinárodná organizácia pre migráciu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Podľa predbežných odhadov podporia približne 500 detí a asi 400 dospelých so zdravotným postihnutím. Finančná podpora odídencom zo strany menovaných organizácií je v súčasnosti nastavená na tri mesiace ako krátkodobý podporný nástroj slovenskej vláde.

Viac k témam: odídenci, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrady práce už odídencom z Ukrajiny pomoc v hmotnej núdzi nevyplatia, peniaze prídu od medzinárodných organizácií © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -