Neziskové a mimovládne organizácie dostanú finančnú podporu, Heger im poďakoval za pomoc odídencom z Ukrajiny

0

24.5.2022 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa poďakoval dobrovoľníkom za ich pomoc pri riešení krízovej situácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Vašu obetavú prácu som videl priamo na hranici, keď ste počas chladných dní nezištne pomáhali. Obrovský nápor a príchod desiatok tisíc ľudí, ktorí utekali a utekajú pred nezmyselnou vojnou, sme zvládli len vďaka vašej rýchlej pomoci,“ povedal Heger na stretnutí s predstaviteľmi tretieho sektora, ktorý pomáha odídencom z Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Predseda vlády vyhlásil, že štát mimovládnym a neziskovým organizáciám z Fondu vzájomnej pomoci uhradí časť nákladov, ktoré minuli na pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor úradu vlády.

Riešia náklady

Predstavitelia tretieho sektora premiéra informovali, že musia riešiť zvyšujúce sa náklady na potraviny, problémy s dlhodobým ubytovaním utečencov, ale aj ich integráciou do spoločnosti.

V tejto súvislosti ponúkli štátu pomoc pri nastavovaní stratégie, ktorá pomôže integrovať utečencov. Uviedli, že ľudia, ktorí prišli na Slovensko, budú potrebovať dlhodobejšiu pomoc, čo si vyžaduje zásah zo strany štátu.

Zhodli sa, že na Slovensku potrebujeme trvalé a systematické riešenia, ktoré aj v budúcnosti pomôžu zvládať a menežovať akékoľvek krízy.

Tisíce dobrovoľníkov

Splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač, ktorý sa na stretnutí zúčastnil tiež, povedal, že do riešenia humanitárnej krízy na Ukrajine sa zaregistrovalo takmer 7-tisíc dobrovoľníkov.

Neziskové organizácie poskytli Ukrajine 2 730 ton humanitárnej pomoci. Ide o tovary, ktoré sú bezprostredne nutné pre krízové prežitie mimo domova, ako strava, hygienické potreby, stany, postele, matrace, prikrývky, oblečenie či základný zdravotnícky materiál.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Dobrovoľníci, Finančná pomoc, Humanitárna pomoc, integrácia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Neziskové a mimovládne organizácie dostanú finančnú podporu, Heger im poďakoval za pomoc odídencom z Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -