Zelenskyj vyzval na maximálne sankcie voči Rusku, z krajiny musia odísť zahraničné firmy

0

24.5.2022
aktualizované 23. mája 14:47

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na „maximálne sankcie“ voči Rusku. Vo virtuálnom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že sú potrebné ďalšie sankcie s cieľom zastaviť agresiu Ruska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Odchod firiem z Ruska

Podľa jeho slov by k nim malo patriť embargo na nákup ropy, zablokovanie všetkých ruských bánk a úplné zrušenie obchodu s Ruskom.

Ukrajinský prezident povedal, že jeho krajina spomalila postup Ruska a odvaha ukrajinského ľudu vyvolala nevídanú jednotu demokratického sveta. Vyjadril sa však, že nutný je úplný odchod zahraničných firiem z Ruska, aby sa predišlo podpore vojny.

Obnova Ukrajiny bude drahá

Zároveň uviedol, že Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej päť miliárd dolárov mesačne. Zelenskyj zdôraznil, že by bolo možné zachrániť desaťtisíce životov, „ak by sme 100 percent našich potrieb dostali hneď vo februári“.

Zelenskyj ďalej konštatoval, že Rusko blokuje vývoz nevyhnutných dodávok potravín, ako sú pšenica a slnečnicový olej, z ukrajinských prístavov.

Globálna potravinová kríza

Ak sa tieto dodávky nedostanú na trh, svet by mohol v najbližších desiatich až dvanástich mesiacoch čeliť problému s dostupnosťou potravín a „bude to peklo na zemi“, povedal v Davose pre tlačovú agentúru The Associated Press výkonný riaditeľ Svetového ekonomického programu OSN David Beasley.

Vyzval preto na znovuotvorenie prístavov a dodal, že farmári na Ukrajine „pestujú dostatok potravín na nakŕmenie 400 miliónov ľudí“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: potravinová kríza, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj vyzval na maximálne sankcie voči Rusku, z krajiny musia odísť zahraničné firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu