Heger verí, že Chorvátsko nebude blokovať vstup Švédska a Fínska do NATO

0

20.5.2022 Eduard Heger (OĽaNO) verí, že chorvátska vláda a chorvátsky prezident nájdu spoločnú reč a nebudú blokovať vstup Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Premiér to skonštatoval vo svojom profile na sociálnej sieti. Apeluje na to, že Chorváti by si mali spomenúť na svoj vstup do Európskej únie (EÚ), s ktorým súhlasilo aj Švédsko a Fínsko.

„Slovensko sa vtedy veľmi angažovalo v prospech Chorvátov, s ktorými máme veľmi blízke vzťahy a také musia aj naďalej zostať. Švédsko a Fínsko sú veľmi vítanými kandidátmi na členstvo v aliancii,“ doplnil premiér. Zdôraznil, že vzhľadom na zemepisnú polohu, ekonomickú silu a dlhú demokratickú tradíciu sa vstupom Švédska a Fínska výrazne posilní európska bezpečnosť, a tým aj bezpečnosť Chorvátska.

Švédsko a Fínsko sa v dôsledku agresie Ruskej federácie na Ukrajine rozhodlo pre vstup do NATO. Prihlášku do rúk generálneho tajomníka aliancie Jensa Stoltenberga podali zástupcovia oboch krajín v stredu 18. mája.

Viac k témam: vstup do NATO, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger verí, že Chorvátsko nebude blokovať vstup Švédska a Fínska do NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -