Svetoví lídri odsúdili útok na Ukrajinu, USA a spojenci plánujú spoločnú odpoveď voči Rusku

0

25.2.2022
aktualizované 24. februára 13:44

Americký prezident Joe Biden odsúdil Rusko za „nevyprovokovaný a neopodstatnený útok“ na Ukrajinu. Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vojenskú operáciu na východe Ukrajiny, šéf Bieleho domu vyhlásil, že USA a ich spojenci vyvodia voči Rusku zodpovednosť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Aktuálna situácia na Ukrajine (fotografie)

Sankcie voči Rusku

„Prezident Putin si vybral vopred premyslenú vojnu, ktorá prinesie katastrofálne straty na životoch a ľudské utrpenie. Za smrť a skazu, ktorú tento útok prinesie, je zodpovedné len Rusko a Spojené štáty americké a ich spojenci a partneri budú reagovať jednotným a rozhodným spôsobom,“ uviedol Biden v písomnom vyhlásení.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Biden tiež povedal, že vo štvrtok po stretnutí s lídrami krajín v skupine G7, sa prihovorí národu. Očakáva sa, že vo štvrtok tiež oznámi ďalšie sankcie proti Rusku.

Útok je neopodstatnený

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell odsúdili „neopodstatnený“ útok Ruska na Ukrajinu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v spoločnom vyhlásení uviedli, že vyvodia zodpovednosť voči Kremľu.

„V týchto temných hodinách myslíme na Ukrajinu a nevinné ženy, mužov a deti ako čelia nevyprovokovanému útoku a strachu o ich životy,“ uviedli európski lídri.

Stabilita svetového poriadku je ohrozená

Rovnako útok Ruska na Ukrajinu odmietla aj Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP). Predsedníčka EP Roberta Metsola a lídri tamojších politických skupín sa vo štvrtok ráno zišli, aby prediskutovali reakciu EP na inváziu. Diskusii sa zúčastnili aj Charles Michel či líderka EK Von der Leyenová.

Konferencia vo vyhlásení zdôraznila, že Ukrajina je nezávislá a zvrchovaná krajina, jej územná celistvosť je nespochybniteľná a invázia je neodôvodnená a nezákonná. Útok, ktorý je hrozbou pre európsku a regionálnu stabilitu i svetový poriadok založený na pravidlách, nemôže podľa nich zostať bez odozvy.

„Európsky parlament podporuje bezprecedentnú európsku a medzinárodnú reakciu vrátane nových a tvrdých sankcií, ktoré zaistia, že Kremeľ bude za svoje činy braný na zodpovednosť,“ vyhlásili lídri EP a zároveň vyjadrili plnú solidaritu Ukrajine a jej obyvateľom. V utorok (1. marca) sa v súvislosti so situáciou uskutoční mimoriadna plenárna rozprava.

Porušenie medzinárodného práva

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg ostro odsúdil „bezohľadný útok“ Ruska na Ukrajinu.

Vo vyhlásení uviedol, že je to vážne porušenie medzinárodného práva a vážna hrozba pre euro-atlantickú bezpečnosť. Spojenci v NATO sa podľa jeho slov stretnú, aby riešili následky agresívneho konania Ruska.

„Vyzývam Rusko, aby okamžite ukončilo jeho vojenskú akciu a rešpektovalo ukrajinskú suverenitu a územnú celistvosť,“ vyhlásil Stolteberg a dodal, že „v tomto hroznom čase“ aliancia stojí pri ukrajinskom ľude.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetoví lídri odsúdili útok na Ukrajinu, USA a spojenci plánujú spoločnú odpoveď voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -