Ministerstvu vnútra sa pozdáva návrh novely zákona o autoškolách, pociťuje nedostatok vodičov

0

26.1.2022 Ministerstvo vnútra SR (MV SR) vníma pozitívne návrh novely zákona o autoškolách, ktorú na februárovú parlamentnú schôdzu predložili koaliční poslanci Gábor Grendel a Anna Andrejuvová (obaja OĽaNO).

Prostredníctvom novely chcú vytvoriť prostredie, ktoré umožní školenie a výcvik inštruktorov autoškoly Ministerstva vnútra SR a autoškoly Ministerstva obrany SR (MO SR) vo vlastnej pôsobnosti. Ako agentúru SITA informoval Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra, na ministerstve totiž pociťujú výrazný nedostatok vodičov pre nákladné vozidlá a autobusy.

Kritickú situáciu zvýraznila pandémia

Kritickú situáciu s nedostatkom vodičov ešte viac zvýraznila pandémia COVID-19, kde MV SR ako ústredný orgán štátnej správy zabezpečuje väčšinu logistických činností, pričom pre ,pandemické opatrenia´ bolo obtiažne zabezpečiť nové vodičské oprávnenia v civilnom sektore,” vysvetlil rezort.

Autoškola MV SR ukončila svoju činnosť po novele zákona o autoškole v roku 2015, a to z dôvodu nutnosti monitorovania vozidiel a priestorov výučby treťou stranou, teda súkromnou spoločnosťou, čo považoval rezort v prípade silovej zložky za neprijateľné. Novelou zákona o autoškolách v roku 2020 bola prijatá výnimka pre MV SR a MO SR v prípade monitorovania vozidiel a priestorov, avšak opätovné otvorenie autoškoly MV SR nebolo podľa rezortu pri splnení platnej legislatívy možné.

Ohrozený výkon služby jednotiek ministerstva

Zamestnanosť v doprave na celom Slovensku charakterizuje nedostatok kvalifikovaných pracovných síl a vysoký priemerný vek odborných zamestnancov. Situácia s nedostatkom vodičov je vážna a v niektorých regiónoch je ohrozená prevádzka zabezpečenia výkonu služby organizačných jednotiek MV SR, ako je Policajný zbor (PZ), Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) či civilné organizačné jednotky,” uviedlo ministerstvo. Predmetným návrhom novely zákona o autoškolách by bolo možné zriadenie autoškoly MV SR, pričom hlavnou výhodou a zámerom bude vyškolenie príslušníkov HaZZ a PZ „pre zabezpečenie základných funkcií štátu”.

Keďže bude prevádzka autoškoly MV SR realizovaná v rámci existujúcich prostriedkov, nedôjde k dodatočným nákladom a v porovnaní s kurzami v súkromných autoškolách dôjde k šetreniu finančných prostriedkov a k väčšej flexibilite. Vzhľadom na očakávanú kapacitu autoškoly MV SR, ako aj fakt, že inštruktori autoškoly MV SR a aj MO SR nebudú môcť vykonávať výučbu v súkromných autoškolách, neočakávame výraznejší dopad na výkon súkromných autoškôl,” doplnil rezort vnútra.d

Viac k témam: Autoškola, Novela zákona o autoškolách
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvu vnútra sa pozdáva návrh novely zákona o autoškolách, pociťuje nedostatok vodičov © SITA Všetky práva vyhradené.