Heger vyzdvihol prezidentkinu podporu obrannej dohody, ide o správny signál spojencom v NATO

0

21.1.2022 Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) považuje podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej dohode o obrannej spolupráci s USA za správny signál slovenskej verejnosti i spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Ako vysvetlil vo svojej reakcii, ktorú poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková, dohoda posilňuje obranyschopnosť a suverenitu Slovenska aj Európskej únie.

Podľa neho sa schválením dohody v parlamente a jej následným podpísaním prezidentkou, Slovensko pripojí k európskym štátom vrátane Poľska a Maďarska, ktoré už takúto rámcovú dohodu s USA majú uzavretú. Dodal, že takto sa posilní aj obranyschopnosť východnej hranice Európskej únie.

Heger za slovenskú vládu vyhlásil, že si ctí záväzky, ktoré má Slovensko voči NATO. „Veľmi dobre si uvedomujeme a osobitne v dnešných časoch, keď je mierové spolunažívanie národov v Európe ohrozované Ruskou federáciou, že ten, kto sa nespráva ako spojenec, zostane bez spojencov,“ uzavrel.

Prezidentka počas dnešného vyhlásenia uviedla, že podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA schválila vláda v stredu 12. januára.

Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom. Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami.

Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. Podotkla, že žiaden rozpor s ústavou neidentifikoval.

Viac k témam: obranná dohoda USA a Slovenska, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger vyzdvihol prezidentkinu podporu obrannej dohody, ide o správny signál spojencom v NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu