Prezidentka podporila obrannú dohodu s USA, žiaden rozpor s ústavou nenašla (video)

0

21.1.2022
aktualizované 20. januára 16:23

Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Informovala o tom počas dnešného vyhlásenia. Zmluvu o obrannej spolupráci vníma ako štandardný spôsob na zlepšenie obrannej spolupráce s partnermi Slovenska.

vyhlásila prezidentka.

Pripomenula, že 23 z 29 členských krajín NATO má zmluvu s USA uzatvorenú, tiež všetky krajiny, ktoré sú na hranici aliancie, teda napríklad aj Poľsko, Maďarsko, Litva či Lotyšsko.

Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom.

skonštatovala Čaputová.

Pokiaľ však ide o formulácie tejto dohody, širšej akceptácii zmluvy by pomohlo, keby bola naformulovaná spôsobom, ktorý by nevzbudzoval nedorozumenia v jej interpretácii.

Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami.

citovala hlava štátu z interpretačného vyhlásenia, ktoré hovorí aj o tom, že o pobyte cudzích vojsk rozhoduje vláda SR a tiež o tom, že dohoda vylučuje prítomnosť jadrových, biologických alebo chemických zbraní na Slovensku.

Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. dodala.

Hlava štátu o dohode o obrannej spolupráci s USA, ktorú vláda schválila v stredu (12. januára), rokovala na začiatku týždňa aj s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO) a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Viac k témam: obranná dohoda USA a Slovenska, Rokovania, Vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka podporila obrannú dohodu s USA, žiaden rozpor s ústavou nenašla (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu