Rusko vytrvalo odmieta NATO v postsovietskych krajinách a požiadavky má aj na strednú Európu

1

20.1.2022 Rusko v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch so Západom stupňuje konfrontačnú rétoriku.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov v stredu vyhlásil, že Moskva neprijme nič iné, ako záruky zo strany USA, ktoré zabránia rozšíreniu Severoatlantickej aliancie (NATO) o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty.

Rjabkov, ktorý minulý týždeň viedol ruskú delegáciu na bezpečnostných rokovaniach s USA v Ženeve zopakoval, že Moskva nemá v úmysle vrhnúť na Ukrajinu, poskytnutie západných bezpečnostných garancií je však pre ňu kategorickým imperatívom.

Rokovania v Ženeve a zasadnutie Rady NATO-Rusko v Bruseli sa konali v čase, Keď Rusko v blízkosti hraníc s Ukrajinou zhromaždilo odhadom asi 100-tisíc vojakov, čo by podľa Západu mohlo predznamenávať inváziu.

V rámci ďalšieho posilňovania síl v blízkosti Ukrajiny Rusko presunulo bližšie nešpecifikovaný počet vojakov z ruského Ďalekého východu k svojmu spojencovi Bielorusku, kde sa tento mesiac konajú veľké vojenské manévre.

Rusko ďalej žiada, aby NATO v postsovietskych krajinách nerozmiestňovalo svojich vojakov a vojenskú techniku.

Nalieha tiež, aby aliancia stiahla zbrane a vojakov z krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa k nej pripojilo po skončení studenej vojny.

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských separatistov, ktorí stále kontrolujú časť územia na východe Ukrajiny.

Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a povstalcami si doteraz vyžiadali viac ako 14-tisíc ľudských životov a zničili priemyselné srdce Ukrajiny.

Viac k témam: rozširovanie NATO, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vytrvalo odmieta NATO v postsovietskych krajinách a požiadavky má aj na strednú Európu © SITA Všetky práva vyhradené.

1 komentár

  1. Zdá sa že sa nedohodnú. Chcú vedieť čoho všetkého je Putin schopný a pre toto neváhajú obetovať životy Ukrajincov a tiež nás čo sme členmi zločineckej teroristickej organizácie NATO!!! Hlavne nových členov z bývalého východného bloku. Západ bude iba mať velenie a pár žoldnierov, čo si doteraz navozili do EU. Viete ako to bolo dakedy? Keď USA sľubovali mnohým dobrovoľníkom, ktorých lákali do radov americkej armády občianstvo? Tak toto zrejme bude na podobnom princípe. Západ totižto nedokáže vymyslieť nič nové.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu