Poľsko nezaplatilo prvú 500-tisícovú pokutu za prevádzkovanie bane Turów, eurokomisia začala Varšave krátiť platby

0

20.1.2022 Európska únia začína proces krátenia platieb Poľsku, aby pokryla náklady na pokuty uložené Varšave pre ignorovanie súdneho príkazu na zatvorenie uhoľnej bane. Informoval o tom v stredu hovorca Európskej komisie Balázs Ujvári.

Súdny dvor EÚ (ECJ) vlani rozhodol, že Poľsko musí zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów naďaleko hraníc s Českou republikou. V súdnom nariadení dal za pravdu českej vláde, ktorá sa sťažovala, že povrchová baňa odčerpáva podzemné vody z obcí na českej strane a zároveň spôsobuje prašnosť a hluk. Súd tiež nariadil Poľsku platiť pokutu vo výške 500-tisíc eur za každý deň, kým bude pokračovať v prevádzkovaní bane.

Lehota pre uhradenie prvej platby vypršala v utorok a komisia teraz začína voči Poľsku , uviedol Ujvári na tlačovom brífingu v Bruseli. Prvá platba podľa neho predstavuje 15 miliónov eur plus 30-tisíc eur na úrokoch.

povedal Ujvári. Hneď, ako sa tak stane, komisia vyrozumie poľské orgány a dá im najmenej 10 dní na vyjadrenie. dodal hovorca.

Poľská vláda baňu odmietla zavrieť s tým, že je to kľúčové pre zabezpečenie pracovných miest a energetických potrieb krajiny. Argumentovala tiež, že ECJ nemal právomoc uložiť pokutu.

Poľská a česká vláda vedú o spore rokovania, posledné kolo rozhovorov medzi ministerkami životného prostredia oboch krajín však v utorok skočilo bez dohody.

Poľská ministerka Anna Moskwa označila stretnutie vo Varšave za . Jej česká rezortná kolegyňa Anna Hubáčková uviedla, že je ešte potrebné prediskutovať nejaké body. Zatiaľ nie je jasné, kedy alebo kde sa uskutoční ďalšie kolo rokovaní.

Viac k témam: baňa Turów, Pokuty, Uhoľná baňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko nezaplatilo prvú 500-tisícovú pokutu za prevádzkovanie bane Turów, eurokomisia začala Varšave krátiť platby © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu