Čistá zadlženosť ekonomiky Slovenska sa v treťom štvrťroku 2021 zvýšila o 1,42 miliárd eur

0

19.1.2022 Čistá zadlženosť domácej ekonomiky sa v treťom štvrťroku 2021 zvýšila o 1,42 mld. eur, čo je 5,55 % v pomere k štvrťročnému HDP za príslušný štvrťrok.

Ako sa ďalej uvádza v analytickom komentári Národnej banky Slovenska, z pohľadu inštitucionálnych sektorov prispeli k tomuto vývoju záporné finančné transakcie nefinančných podnikov a verejnej správy.

Opačný bol vývoj v sektore finančných inštitúcií a v sektoroch domácností a neziskových organizácií slúžiacich domácnostiam.

Nefinančné podniky zaznamenali v sledovanom období čisté prijaté pôžičky v hodnote 937 mil. eur. Pričinil sa o to podľa analytikov predovšetkým rast úverov a ostatných záväzkov.

V sektore finančných inštitúcií, ktorý v tomto období zaznamenal čisté poskytnuté pôžičky vo výške 67 mil. eur, naďalej zvyšovali stranu aktív poskytnuté úvery.

Čistá dlžnícka pozícia verejnej správy vzrástla v treťom štvrťroku 2021 z dôvodu emisie dlhových cenných papierov o 757 mil. eur.

Sektor domácností a neziskových organizácií slúžiacich domácnostiam zlepšil svoju celkovú finančnú pozíciu o 204 mil. eur.

Stranu pasív síce podľa analytikov centrálnej banky opäť zvýšili dlhodobé záväzky, avšak položky na strane aktív tento nárast mierne prevýšili.

Viac k témam: čistý dlh, Ekonomika SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Čistá zadlženosť ekonomiky Slovenska sa v treťom štvrťroku 2021 zvýšila o 1,42 miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu