Exprezident Kazachstanu Nazarbajev poprel správy o úteku z krajiny aj údajnú roztržku s jeho nástupcom

0

19.1.2022 Bývalý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev zverejnil v utorok krátke video, v ktorom hovoril o nedávnych násilných protestoch a poprel správy o jeho úteku z krajiny.

Je to po prvý raz, čo sa verejne vyjadril o protestoch, ktoré prerástli v nepokoje.

Nazarbajev, ktorý bol na čele Kazachstanu 29 rokov a aj potom mal vplyvnú pozíciu, tiež poprel, že by medzi ním a jeho nástupcom, prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom, bola roztržka, ktorá by nepokoje ešte vyostrila.

Protesty vypukli 2. januára pre prudký rast cien skvapalneného plynu, no odrážali aj širšiu nespokojnosť s autoritárskym vedením štátu a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie.

O život pri nepokojoch prišlo 227 ľudí, viac ako 4 300 utrpelo zranenia a tisícky osôb zadržali úrady.

Tokajev sa snažil davy upokojiť vyhlásením 180-dňového stropu na ceny pohonných hmôt a odvolaním Nazarbajeva z čela Národnej bezpečnostnej rady, kde pôsobil od odstúpenia v roku 2019.

Niektorí tento krok považovali za pokus ukončiť protekciu bývalého vodcu, čo podnietilo napätie medzi kazašskou vládnucou elitou a ešte viac vyostrilo nepokoje.

povedal 81-ročný Nazarbajev vo videu.

Zároveň poprel, že by opustil Kazachstan, a podporil Tokajeva pri prevzatí vedenia Národnej bezpečnostnej rady.

vyhlásil.

Viac k témam: Nepokoje, Protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezident Kazachstanu Nazarbajev poprel správy o úteku z krajiny aj údajnú roztržku s jeho nástupcom © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu