ZMOS zdvíha varovný prst. Združenie vyzvalo vládu, aby obnovila funkčnosť Slovenského pozemkového fondu (video)

0

18.1.2022 Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva Vládu SR na obnovenie funkčnosti Slovenského pozemkového fondu (SPF). Zástupcovia ZMOS o tom informovali na dnešnej tlačovej konferencii. Ako upozornil predseda Komory miest ZMOS Štefan Gregor, Rada SPF má 13 členov, z ktorých sú v súčasnosti vo funkcii iba traja, čo má za následok nefunkčnosť SPF.

vysvetlil Gregor.

Funkčné obdobie členov SPF je tri roky. Podľa zákona všetkých členov SPF vymenováva Národná rada SR (NR SR), z toho ôsmich členov na návrh Vlády SR, jedného člena za ZMOS a jedného zástupcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Ostatných členov vymenováva NR SR na návrh Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo, podľa aktuálneho zastúpenia politických strán.

zdôraznil Gregor s tým, že na každej rade sa schvaľuje niekoľko desiatok predajných, nájomných a reštitučných zmlúv. Ako dodal, tým, že Rada SPF tri mesiace nezasadala, zmluvy a žiadosti na vysporiadanie pozemkov stoja a nemá o nich kto rozhodnúť.

Rada SPF tak podľa Gregora nedokáže plniť svoje kľúčové zákonné povinnosti a súčasná situácia komplikuje samosprávam postup pri riešení Európskych štrukturálnych investičných fondov a ďalších mechanizmov. Ako poznamenal, situácia je dlhodobo známa a z dôvodu, že ani NR SR ani vláda neurobila žiadne kroky, činnosť Rady SPF je pozastavená.

dodal Gregor s tým, že SPF môže pripraviť administratívne zmluvy a náležitosti na vysporiadanie pozemkov, ale kým ich neschváli Rada SPF, tieto dokumenty nemôžu podpísať štatutári.

Zdroj: Webnoviny.sk – ZMOS zdvíha varovný prst. Združenie vyzvalo vládu, aby obnovila funkčnosť Slovenského pozemkového fondu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu