Exprezident Porošenko má na krku obvinenia a vrátil sa na Ukrajinu, postaví sa pred súd

0

18.1.2022
aktualizované 17. januára, 10:42

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko sa vrátil na Ukrajinu, kde predstúpi pred súd pre obvinenia z velezrady. Podnikateľ priletel ráno z Varšavy do Kyjeva, kde ho na letisku čakalo niekoľko tisíc podporovateľov. Niektorí mali so sebou transparenty s nápismi a

Súd, kam by mal ísť Porošenko priamo z letiska, by mal rozhodnúť, či ho budú držať vo vyšetrovacej väzbe. V prípade odsúdenia mu hrozí maximálne 15 rokov väzenia.

Prokurátor obvinil Porošenka, ktorý vlastní cukrárenské impérium Rošen a je jedným z najbohatších ukrajinských podnikateľov, že sa zapojil do predaja veľkého množstva uhlia, ktoré v rokoch 2014 – 2015 pomohlo financovať Ruskom podporovaných separatistov na východe Ukrajiny. Súd v Kyjeve mu už v rámci vyšetrovania jeho údajnej velezrady zmrazil majetok.

Porošenko trvá na tom, že je nevinný. Obviňuje jeho nástupcu Volodymyra Zelenského, že ho chce politicky zdiskreditovať, aby odviedol pozornosť od problémov, ktorým Ukrajina čelí, vrátane ekonomických problémov a rastúcich úmrtí na COVID-19.

Porošenko svoj úmysel vrátiť sa na Ukrajinu, kde nebol už niekoľko týždňov, oznámil v nedeľu s tým, že boj proti obvineniam je súčasť jeho patriotického boja za národ. Okrem iného sa tiež vyjadril, že obvinenia voči nemu vníma v čase zvýšeného napätia s Ruskom ako škodlivé.

Vedenie Ukrajiny je podľa jeho slov zodpovedné za národnú jednotu a to, čo povedal.

Obvinenia z velezrady sú najnovšie v sérii obvinení voči Porošenkovi od jeho porážky v prezidentských voľbách v roku 2019. Obvinenia vyvolali obavy z nedemokratického vyrovnávania si účtov a znepokojili aj ukrajinských spojencov. Zelenskyj tvrdí, že vedie boj proti oligarchom, ktorého cieľom je znížiť ich vplyv na ukrajinskú politiku a hospodárstvo.

Viac k témam: Velezrada
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezident Porošenko má na krku obvinenia a vrátil sa na Ukrajinu, postaví sa pred súd © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu