Europoslanci schvaľujú obrannú dohodu s USA, problém s ňou majú zástupcovia strany Smer-SD

0

16.1.2022 Dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, ktorú vláda SR schválila v stredu 12. januára, rozdeľuje slovenských poslancov v Európskom parlamente. Zatiaľ čo jedna časť ju vníma ako príležitosť, niektorí s ňou absolútne nesúhlasia. Povedali to pre agentúru SITA.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO/EPP) považuje uzavretie dohody s USA za dobrý krok, najmä v kontexte so súčasnou bezpečnostnou situáciou. Prízvukuje, že SR ako jediná krajina v regióne podobnú dohodu nemá. „“ doplnil.

Michal Wiezik (PS/RE) tvrdí, že spolupráca s USA je v záujme Slovenska, pričom neobmedzuje jeho zvrchovanosť a posilňuje jeho suverenitu. „,“ povedal.

Pozitívne vníma dohodu aj Martin Hojsík (PS/RE), ktorý zdôrazňuje, že podobnú zmluvu má veľa krajín, od liberálneho Nórska až po proruské Maďarsko. Europoslanec tvrdí, že posilňovanie prepojenosti a spolupráce s partnermi Slovenska je krokom dobrým smerom.

Obrannú dohodu medzi USA a Slovenskom podporuje aj poslanec EP Eugen Jurzyca (SaS/ECR).

Monika Beňová (Smer-SD/S/D) dohodu s USA považuje na základe jej znenia a dostupných informácií za nevýhodnú pre Slovensko. Jej stranícky kolega v europarlamente Miroslav Číž (Smer-SD/S/D) dohodu s USA neschvaľuje.

Róbert Hajšel (Smer-SD/S/D) si nemyslí, že podobný typ zmluvy je teraz pre Slovensko potrebný. Mieni, že Slovensko si plní svoje podmienky voči NATO, ktoré v prípade potreby garantuje svojím členom poskytnutie kolektívnej obrany. „” skonštatoval Hajšel. Doplnil, že tento návrh dohody je pre Slovensko nevýhodný a vytvára podmienky prakticky pre stálu prítomnosť cudzích vojsk na Slovensku.

Podľa Ivana Štefanca (KDH/EPP) dohoda s USA nijako nenarúša integritu a suverenitu SR, ale, naopak, posilňuje európsku bezpečnostnú politiku a obranyschopnosť Slovenska. „,“ uviedol europoslanec. Dodal, že ho pri tejto téme zaráža pokrytectvo opozičných strán.

Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) považuje dohodu s USA za štandardnú a odmieta dezinformácie a strašenie, ktoré pri diskusii o nej „“. „V čase, keď čelíme zhoršujúcemu sa bezpečnostnému prostrediu, je v záujme našej krajiny, aby sme aj prostredníctvom investičných projektov a financií spojených s touto dohodou pomohli slovenskej armáde a obranyschopnosti Slovenska,“ zdôraznil.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) vidí veľké riziko najmä v dezinformáciách súvisiacich s touto dohodou a vníma to ako spoločensky zbytočnú polarizáciu. Víta ale konštruktívnu diskusiu, ktorá k tejto zmluve viedla, ktorej výsledkom boli pripomienky zapracované v rámci medzirezortného pripomienkového konania. „“ dodáva.

Aj podľa Michala Šimečku (PS/RE) je dohoda s USA v záujme Slovenska. „Obzvlášť v situácii, kedy Vladimir Putin posiela na hranice s naším východným susedom desaťtisíce vojakov, je rozvoj vzťahov so spojencami garantujúcimi našu bezpečnosť rozumným krokom,“ uzavrel.

Viac k témam: Europoslanci, obranná dohoda USA a Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci schvaľujú obrannú dohodu s USA, problém s ňou majú zástupcovia strany Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu