Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície

0

16.1.2022 Osem z desiatich Slovákov predpokladá, že sa zvýšia ich tohtoročné náklady na chod domácnosti. Väčšina počíta s navýšením v rozmedzí od 40 do 120 eur mesačne. Pätina Slovákov očakáva nárast dokonca až do sumy 200 eur.

Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Stem/Mark, ktorý pre Home Credit Slovakia uskutočnila začiatkom decembra 2021.

Väčší tlak na rodinné rozpočty však nekorešponduje s tým, aké vyhliadky majú Slováci v otázke svojich príjmov. Viac ako polovica opýtaných nepočíta s tým, že by sa príjmy ich domácností zvýšili.

Rozhodne s tým rátajú deviati zo sto. Približne štvrtina domácností uvádza, že nebude mať problém vykryť zvýšené náklady aj z doterajších zdrojov. Ďalšia pätina by však potrebovala na rastúce výdavky domácností pridať od 121 do 200 eur. No je tu aj 11 % takých, ktorí by na porytie vyšších nákladov potrebovali zvýšiť svoj rozpočet domácnosti o viac ako 400 eur.

Finančná kondícia rodín, ktoré sa musia pripraviť sa vyššie výdavky, sa odzrkadľuje aj v ich plánoch v tomto roku. Viac ako polovica neplánuje väčšie investície, ako sú rekonštrukcia nehnuteľnosti, kúpa auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len rozhodnú k väčšej investícii, financovať ju hodlajú predovšetkým z vlastných úspor, vyjadrilo sa tak 70 % opýtaných. Ďalších 13 % ľudí by využilo úver a viac ako 20 % kombináciu pôžičky a úspor.

„,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Viac k témam: Domácnosť, náklady, Náklady na bývanie, Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu