pondelok, 28 novembra, 2022
3.3 C
Bratislava
ÚvodSprávySlováci cestujúci z deviatich rizikových krajín musia podstúpiť 14-dňovú karanténu

Slováci cestujúci z deviatich rizikových krajín musia podstúpiť 14-dňovú karanténu

1.12.2021 S platnosťou od stredy 1. decembra bude po príchode na Slovensko povinná 14-dňová karanténa pre všetkých cestujúcich, ktorí prišli z Juhoafrickej republiky, Botswany, Namíbie, Lesotha, Eswatini, Mozambiku, Zimbabwe, Izraela a zo Seychel.
Viac o téme: Koronavírus
Karanténa platí pre všetkých bez rozdielu, či išlo o zaočkované alebo nezaočkované osoby. V tlačovej správe o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).
Dva negatívne RT-PCR testy
Karanténu je možné absolvovať doma alebo v karanténnom ubytovacom zariadení. Ukončiť ju je možné po 14 dňoch po vstupe na Slovensko.

„Ukončenie karantény je možné aj v prípade testovania po obdržaní dvoch negatívnych výsledkov RT-PCR testu, pričom prvý test je možné absolvovať najskôr na prvý deň po príchode a druhý na ôsmy deň po príchode,“ uvádza sa vo vyhláške ÚVZ SR.

Deti do 12 rokov a dvoch mesiacoch veku sa nemusia testovať, ich karanténa končí zároveň s ostatnými osobami v spoločnej domácnosti. Tieto lehoty platia v prípade, ak sa u cestujúcich neobjavia príznaky ochorenia. V prípade ich objavenia rozhoduje o ukončení karantény lekár.
Karanténa platí pre celú domácnosť
„Karanténa je povinná aj pre ostatných členov domácnosti bez ohľadu na to, či sú kompletne zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19,“ spresňuje ÚVZ SR.

Zmena vyhlášky je bezprostrednou reakciou na globálne narastajúci výskyt nového variantu omikron. ÚVZ SR bude naďalej monitorovať a priebežne vyhodnocovať overené vedecké údaje o tomto variante, ktoré budú dostupné a postup bude ďalej korigovať na základe zistených vlastností tohto variantu vírusu. Preto nie je možné vylúčiť zavedenie ďalších preventívnych opatrení.

Viac k témam: Cestovanie, Karanténa, Koronavírus, Mutácia koronavírusu, omikron
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci cestujúci z deviatich rizikových krajín musia podstúpiť 14-dňovú karanténu © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -