sobota, 3 decembra, 2022
2.2 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaMatovič klame. Mnohí zamestnanci by po schválení reformy dostali nižšiu čistú mzdu,...

Matovič klame. Mnohí zamestnanci by po schválení reformy dostali nižšiu čistú mzdu, tvrdí exminister Kamenický

17.11.2021 Mnohí zamestnanci na Slovensku by po schválení daňovo-odvodovej reformy dostali nižšiu čistú mzdu. Na sociálnej sieti na to upozorňuje exminister financií, poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ladislav Kamenický.

Minister financií Igor Matovič totiž navrhuje zamestnancom zrušiť stravné, sociálny fond, aj príspevok zamestnávateľa na rekreáciu v sume najviac 275 eur za rok.
Matovič účelovo zavádza
„Matovič klame, ak tvrdí, že 99 percent ľudí dostane v čistom viac ako doteraz a že menej dostanú len ľudia zarábajúci nad 20-tisíc eur mesačne,” tvrdí Kamenický. Minister financií podľa neho účelovo zobral do vzorového prepočtu hrubú mzdu 1 400 eur a nie priemernú mzdu na Slovensku vo výške 1 202 eur, lebo by mu to zhoršovalo výsledok.

Šéf rezortu financií podľa opozičného poslanca účelovo uvádza pri vzorovom prepočte “príspevok zamestnávateľa na stravné” v minimálnej výške 2,11 eura, aby si vylepšoval výsledok. Stravné od zamestnávateľa totiž môže byť až 2,81 eura a dokonca niektorí lepší zamestnávatelia podľa Kamenického dávajú až 4,50 eura na jedlo a to bez toho, aby zamestnanec platil svoj príspevok.
Neprirátaný príspevok na rekreáciu
„Minister financií nepripočítal k čistej mzde a stravnému sociálny fond, ktorý ide zrušiť. Opäť zámerne, lebo mu to zhoršovalo výsledok,” upozorňuje Kamenický. Minister financií podľa neho k čistej mzde a stravnému nepripočítal zamestnancovi ani nárok na príspevok zamestnávateľa na rekreáciu, ktorý sa má tiež zrušiť.

„Vyššie stravné, sociálny fond a rekreačný poukaz v mnohých prepočtoch spôsobia, že zamestnanci po novom dostanú v čistom menej peňazí ako doteraz,” dodal exminister financií.
Zamestnanecký bonus
Zamestnanci a zamestnávatelia na Slovensku by mali po schválení daňovej reformy platiť len jeden poistný odvod a jednu daň. Na pondelkovej tlačovej besede to oznámil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Zamestnanci by platili daň z príjmu vo výške 19 percent z hrubej mzdy a zamestnávatelia odvody v sume 39 percent z hrubej mzdy.

K tomu by mali zamestnanci s nižšími príjmami nárok na tzv. zamestnanecký bonus v sume maximálne 100 eur a zamestnávatelia nárok na odvodový bonus, ak dajú prácu študentovi alebo osobe so zdravotným postihnutím.
Predstaví sa prvá časť reformy
Podľa ministra financií by pri tomto novom daňovo-odovodovom systéme malo 99 percent zamestnancov zarobiť v čistom viac ako v súčasnosti. Zaťaženie zamestnancov by malo podľa Matoviča klesnúť v priemere o päť percent. Súčasne sa podľa neho zruší strop na platenie sociálnych odvodov.

Návrh na zmeny v zdaňovaní práce je súčasťou daňovej reformy. Prvú časť reformy, spočívajúcu vo vyššej podpore rodín, šéf rezortu financií predstavil v nedeľu. Rodiny s aspoň jedným pracujúcim rodičom by mal štát podporovať sumou 200 eur na každé nezaopatrené dieťa až do jeho dospelosti. V utorok by mal líder minister financií Igor Matovič oznámiť tretiu časť reformy, a to plánované zmeny v zdaňovaní firiem.

Viac k témam: čistá mzda, Dane, Daňovo-odvodová reforma
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič klame. Mnohí zamestnanci by po schválení reformy dostali nižšiu čistú mzdu, tvrdí exminister Kamenický © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -