nedeľa, 28 novembra, 2021
3.8 C
Bratislava
ÚvodSprávySúdny dvor EÚ nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň...

Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň sporu o nezávislosti súdnictva

29.10.2021 Súdny dvor Európskej únie nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň dlhotrvajúceho sporu tejto krajiny s EÚ týkajúceho sa nezávislosti súdnictva.

Stredajšie rozhodnutie súdneho dvora prišlo po tom, ako Európska komisia požiadala o „finančné sankcie“, aby sa zabezpečil súlad s rozhodnutím z júla.
Brusel požadoval denný trest
Komisia, ktorá dohliada na dodržiavanie zákonov EÚ, chcela, aby súd so sídlom v Luxemburgu uložil Poľsku denný trest, kým neprijme opatrenia na zlepšenie fungovania poľského najvyššieho súdu a nepozastaví platnosť nových zákonov, o ktorých sa predpokladá, že podkopávajú nezávislosť súdnictva.

Súd uviedol, že finančný postih je „nevyhnutný, aby sa predišlo vážnemu a nenapraviteľnému poškodeniu právneho poriadku Európskej únie a hodnôt, na ktorých je EÚ založená, najmä princípov právneho štátu“.
Disciplinárna komora funguje aj naďalej
Spornou otázkou je najmä činnosť disciplinárnej komory poľského najvyššieho súdu, pretože podkopáva nezávislosť sudcov a je v rozpore s právom únie. Tento orgán má vďaka vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) právomoc disciplinárne stíhať sudcov. Mnohí z nich považujú komoru za nástroj nátlaku na sudcov, aby rozhodovali v prospech vládnych orgánov.

V júli Súdny dvor Európskej únie nariadil pozastavenie činnosti disciplinárnej komory, no tá naďalej funguje napriek tomu, že poľská vláda avizovala jej zrušenie.
Demokratické princípy v Poľsku sú ohrozené
Členské štáty EÚ už roky upozorňujú na rozvrat demokratických princípov v Poľsku, predovšetkým v otázkach nezávislosti súdnictva a slobody médií.

Konflikt sa opäť dostal do popredia začiatkom tohto mesiaca, keď poľský ústavný súd rozhodol, že poľské právne predpisy majú v prípade rozporu prednosť pred legislatívou Európskej únie. EÚ argumentuje, že o verdikte rozhodli poľskou vládou vybraní sudcovia.

Viac k témam: Nezávislosť súdnictva, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň sporu o nezávislosti súdnictva © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 Úmrtí 14,228 Uzdravení 540,068 Infikovaných 106,090 Last updated: 28. novembra 2021 - 07:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img