sobota, 27 novembra, 2021
1.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyLídri Európskej únie hľadajú riešenie na zastavenie migrácie z Bieloruska, v hre...

Lídri Európskej únie hľadajú riešenie na zastavenie migrácie z Bieloruska, v hre je aj výstavba múrov

24.10.2021 Členské štáty Európskej únie (EÚ) hľadajú riešenie, ako zastaviť utečeneckú vlnu prichádzajúcu z Bieloruska. Poľsko a Litva v posledných mesiacoch čelia nezvyčajne vysokému počtu utečencov, ktorí sa snažia vstúpiť na ich územie zo susedného Bieloruska.

EÚ obviňuje tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka, že utečencov zneužíva na destabilizáciu 27-členného bloku v odvete za sankcie proti jeho režimu.

„Musíme byť rozhodní. Potrebujeme rozhodnutia. Potrebujeme činy a mali by sme to urobiť čo najskôr,“ uviedol pred rokovaniami litovský prezident Gitanas Nauseda.
Krajiny zvažujú výstavbu múrov
Podľa litovských médií chce prezident z prostriedkov EÚ získať financie na výstavbu fyzickej bariéry na hranici pobaltskej krajiny s Bieloruskom. Výstavbu plota zvažujú aj ďalšie členské štáty. Začiatkom októbra poľská vláda schválila návrh zákona o výstavbe bariéry s pohybovými senzormi, ktorá by ľudí na hranici s Bieloruskom odradzovala od jej prekročenia.

Bieloruské úrady nalákali do krajiny na turistické víza tisíce migrantov, ktorých povzbudzujú k prechodu do Poľska, Litvy a v menšej miere do Lotyšska. Veľké množstvá ľudí z Iraku, Iránu, Sýrie, Afganistanu a tiež z Afriky sa pokúšajú prekročiť hranicu v nádeji, že sa nakoniec dostanú do západoeurópskych krajín.
Hybridné útoky na hranice EÚ odmietajú
Nemecko od augusta eviduje na svojej hranici s Poľskom asi 4 500 nelegálnych vstupov. Od začiatku utečeneckej vlny v auguste niekoľko migrantov na poľsko-bieloruskej hranici v dôsledku vyčerpania zomrelo.

Podľa návrhu záverov samitu sa lídri dohodnú, že „nebudú akceptovať žiadne pokusy tretích krajín o využitie migrantov na politické účely“ a odsúdia „takéto hybridné útoky na hraniciach EÚ“.

Počty migrantov sa začali zvyšovať pred rokom po tom, čo EÚ uvalila sankcie na Lukašenkovu vládu v reakcii na sporné prezidentské voľby v auguste 2020 a následné prenasledovanie opozície.

Viac k témam: Migranti, Štátne hranice, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídri Európskej únie hľadajú riešenie na zastavenie migrácie z Bieloruska, v hre je aj výstavba múrov © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 +9,152 Dnes Úmrtí 14,228 +51 Dnes Uzdravení 540,119 Infikovaných 106,039 Last updated: 27. novembra 2021 - 18:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img