nedeľa, 28 novembra, 2021
3.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyMilióny eur z pandemickej prvej pomoci poslal štát schránkovým firmám, viaceré majú...

Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslal štát schránkovým firmám, viaceré majú aj podlžnosti na daniach

22.10.2021 Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí.

Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach.
Nejde o významných podnikateľov
ICJK pri preverovaní firiem nenašli prevádzku žiadnej z nich a majitelia sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka. Podľa zistení investigatívnych novinárov z týchto krajín pritom nejde o významných podnikateľov.
Viac o téme: Koronavírus
„Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov,“ uviedlo ICJK.
Pomoc cez opatrenie 3/A
Ministerstvo práce neodpovedalo na otázky o vyvodení zodpovednosti ani o podrobnostiach kontrolných mechanizmov.

Pandemickú pomoc štát poskytuje podnikateľom a firmám, ktoré museli pre protipandemické opatrenia obmedziť alebo zatvoriť svoje prevádzky, poklesli im tržby najmenej o 20 percent, alebo ktoré udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

„Firmy, ktoré sme skúmali, dostali pomoc práve cez opatrenie 3/A zamerané na udržanie pracovných miest,“ vysvetlilo ICJK s tým, že je otázne, ako podozrivé firmy preukazovali úradom nárok na pomoc, keďže väčšinou nepodávajú účtovné závierky, alebo ich naposledy podali pred niekoľkými rokmi.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Koronavírus, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslal štát schránkovým firmám, viaceré majú aj podlžnosti na daniach © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 Úmrtí 14,228 Uzdravení 540,068 Infikovaných 106,090 Last updated: 28. novembra 2021 - 07:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img