sobota, 27 novembra, 2021
1.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyRekonštrukcia Zemplínskeho múzea v Michalovciach pokračuje, Zimná záhrada je už hotová

Rekonštrukcia Zemplínskeho múzea v Michalovciach pokračuje, Zimná záhrada je už hotová

18.10.2021 Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v rekonštrukciách Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Po oprave hlavnej budovy kaštieľa sa realizovali stavebné práce v Zimnej záhrade, ktorú postavili v 19. storočí.

Rekonštrukciu financoval KSK zo svojho rozpočtu a práce si vyžiadali 290-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
Chátrajúci priestor dostal šancu
Šľachtickí majitelia ju v minulosti využívali na pestovanie exotických rastlín, neskôr jej priestory slúžili ako evanjelický kostol.

„Do majetku kraja sa táto historická budova dostala v roku 2016, kedy už bola v havarijnom stave. Zemplínske múzeum preto tieto priestory doposiaľ nevyužívalo. Ak by sme objekt nezrekonštruovali, došlo by k jeho úplnému schátraniu a demolácii. Vďaka župe dostal tento historický priestor druhú šancu a môže opäť slúžiť Zemplínčanom. Zimná záhrada je ďalším dielikom v skladačke rozsiahlej obnovy Zemplínskeho múzea,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V rámci rekonštrukcie prešla obnovou najmä fasáda, ktorá bola v havarijnom stave. Opravený bol vstup do budovy, strecha, krov, vymenené boli okná, dvere, priestor bol odvlhčený a vymenené boli aj rozvody.
Objavili pôvodné podlahové kúrenie
Dispozičné riešenie prinieslo bezbariérový prístup a bezbariérové sociálne zariadenie tak, aby bola kultúra prístupná pre všetkých záujemcov.

„Súčasťou rekonštrukcie bola aj realizácia archeologického prieskumu, v rámci ktorého objavili pôvodný systém podlahového vyhrievania. Teplý vzduch bol rozvádzaný po celom objekte, vďaka čomu mohli Sztárayovci pestovať exotické rastliny aj v tunajších podmienkach. Išlo o unikátne zariadenie, ktoré nám priblížilo nový prvok architektúry a bývania vidieckej šľachty horného Uhorska,“ dodala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Viac k témam: Rekonštrukcia, Zemplínske múzeum
Zdroj: Webnoviny.sk – Rekonštrukcia Zemplínskeho múzea v Michalovciach pokračuje, Zimná záhrada je už hotová © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 +9,152 Dnes Úmrtí 14,228 +51 Dnes Uzdravení 540,119 Infikovaných 106,039 Last updated: 27. novembra 2021 - 19:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img