nedeľa, 28 novembra, 2021
2.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyNebol to žiaden boom, ale napriek tomu hodnotia letnú turistickú sezónu na...

Nebol to žiaden boom, ale napriek tomu hodnotia letnú turistickú sezónu na hornom Zemplíne pozitívne

17.10.2021 Turistické informačné centrá (TIC) pôsobiace na hornom Zemplíne hodnotia tohtoročnú letnú sezónu pozitívne. Zhodli sa, že turistický boom z minulého roka sa neopakoval, návštevníkov však bolo podľa ich slov primerane.

Išlo hlavne o domácich, z príležitostných zahraničných návštev dominovali českí a potom poľskí turisti. Vyplynulo to z diskusie on-line stretnutia, ktoré realizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.
Hámre zaznamenali mierny pokles
Ako informovala výkonná riaditeľka organizácie Michaela Zdražilová, v TIC v Zemplínskych Hámroch zaznamenali v porovnaní s minulým rokom od júna do augusta mierny pokles turistov. Kým vlani ich bolo 4512, v tomto roku ich prišlo 4 258.

Medzi najčastejšie požiadavky turistov patrili propagačné materiály, napríklad o drevených chrámoch či Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a mapy.

„Pýtajú sa tiež na možnosť navštíviť vodárenskú nádrž Starina, vyžadujú si aj letáky a mapy v smere na Sninský kameň vrátane trás, ktoré nie sú vyznačené,“ priblížila Dominika Brečková z TIC v Zemplínskych Hámroch.

V Snine mali podľa Zuzany Burdovej z TIC Poloniny silné obdobie od 7. do 22. augusta a zvýšenú návštevnosť zaznamenali aj 15. septembra.

Naopak, výrazné zníženie počtu návštevníkov pocítili po predčasnom uzatvorení biokúpaliska v polovici augusta.
Chýba relevantné sčítanie turistov
Aj v Snine bol najväčší záujem o turistické mapy. „Veľa ľudí zháňalo informačné letáky o prírode Národného parku Poloniny,“ doplnila Burdová.

Podľa Ivety Buraľovej zo Správy Národného parku Poloniny však v území chýba relevantné sčítanie turistov.

„K dispozícii máme len čísla z Informačného strediska v Novej Sedlici, kde sme za tri mesiace zaevidovali približne 5000 ľudí,“ uviedla.

V humenskom TIC zaznamenali od júna do septembra takmer 650 turistov, z toho približne 10 percent tvorili zahraniční návštevníci. Podobne ako v Snine rekordy evidovali v auguste.

„Sezóna bola porovnateľná s tou vlaňajšou. Prevládali domáci turisti,“ informovala Jana Bončiková.
Stropkov si značne polepšil
Podstatne vyššiu návštevnosť oproti vlaňajšku zaznamenali v TIC Stropkov. Najpravdepodobnejšou príčinou je otvorenie kostolnej veže s vyhliadkou v centre mesta, ktorú od jej sprístupnenia v polovici júla navštívilo viac ako 600 ľudí.

„Zástupcovia TIC tiež priznali, že k ich zvýšenej návštevnosti určite prispela aj dlhoročná kampaň Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska – Legendarium,“ dodala Zdražilová.

Viac k témam: Turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Nebol to žiaden boom, ale napriek tomu hodnotia letnú turistickú sezónu na hornom Zemplíne pozitívne © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 Úmrtí 14,228 Uzdravení 540,068 Infikovaných 106,090 Last updated: 28. novembra 2021 - 06:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img